Thajsko Thajsko

Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu. Proto Vám doporučujeme objednat se na odbornou konzultaci k lékaři do Očkovacího centra Avenier.

Thajsko

Jak funguje konzultace?

Konzultace k očkování do zahraničí

Konzultace stojí 300 Kč, ale pokud se necháte naočkovat, je pro Vás zdarma.

Obvykle očkujeme již při první návštěvě, takže se nemusíte bát ztráty času.

Cena: 300 Kč

Povinná očkování

Povinná očkování

Očkování, které je nezbytné a současně musí být platné před vstupem do dané destinace či při tranzitu přes endemickou oblast.

Základní očkování

Základní očkování

Očkování, které odborné autority považují za jednoznačně doporučené pro danou destinaci.

Další doporučení a rizika

Další doporučení a rizika

Další nemoci a rizika, se kterými se můžete v dané destinaci setkat, a proti kterým se lze očkovat. Na základě destinace s vámi naši odborníci prokonzultují veškeré podrobnosti a případná rizika.

Při konzultaci posuzujeme váš celkový zdravotní stav, účel a způsob cestování, délku pobytu, rizikovost destinace a další případné parametry. Na základě toho navrhneme nejvhodnější kombinaci očkování.

Druhy očkování

Povinná očkování

Z nařízení vlády země může být vyžadován při příletu z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů) záznam o platném očkování. Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.

Požadavky země na povinnost očkování žluté zimnice se mohou měnit na základě uvážení místních orgánů. Doporučujeme cestovatelům před cestou do cílové země ověření informací na příslušném konzulátu nebo velvyslanectví.

Základní očkování pro každého cestovatele

Očkování proti břišnímu tyfu se provádí injekční nebo perorální vakcínou, která poskytuje ochranu na 3 roky. Přeočkování se provádí v případě potřeby. 

Výskyt horečky dengue je v této zemi velmi vysoký. Horečku dengue přenáší samičky komárů druhu Aedes aegypti a Aedes albopictus (Komár tropický a tygrovaný). Nově je možná specifická ochrana v podobě očkování živou vakcínou ve dvou dávkách. Očkování se doporučuje při zvýšeném riziku nákazy.

Proti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců (jednou dávkou před odjezdem), ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.

Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní. Před odjezdem do zahraničí jsou nutné 2 dávky.

Další doporučení

Situace ve výskytu onemocnění COVID-19 se neustále vyvíjí. Odpovědi na nejčastější dotazy a aktuální informace o situaci ve světě najdete na https://covid19.who.int/ a v Česku na https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19.

Chřipka se každoročně přeočkovává nově vyrobenou vakcínou vzhledem k častým změnám ve stavbě viru. Očkování proti chřipce se doporučuje chronicky nemocným všech věkových kategorií, osobám nad 65 let věku, dětem, těhotným, zdravotníkům, pedagogům a všem, kteří nechtějí sami onemocnět a současně nechtějí být zdrojem infekce pro své nejbližší okolí.

Japonská encefalitida se vyskytuje především ve venkovských oblastech ve specifických biotopech. Přenáší jí především komáři rodu Culex. Výskyt je vázaný na vlhké období roku v rizikových oblastech především JV Asie. Očkování se doporučuje při dlouhodobém či opakovaném pobytu ve venkovských rizikových oblastech. Základní očkování se stává ze 2 dávek, v případě trvajícího rizika je možné přeočkování.

Pásový opar je endogenní reinfekce virem VZV u osob, které v minulosti prodělaly plané neštovice. Pro snížení rizika vzniku pásového oparu a postherpetické neuralgie je možné očkování 2 dávkami neživé vakcíny. Onemocnění vzniká typicky při stresu jakéhokoli původu.


Očkování proti meningokokovým infekcím doporučujeme s ohledem na zvýšenou fyzickou i psychickou zátěž všem cestovatelům. Jedná se o respirační nákazu s krátkou inkubační dobou a rychlým průběhem, projevující se horečkou, bolestmi hlavy, petechiemi, poruchami vědomí a srážlivosti krve. Typ vakcíny Vám poradí lékař centra Očkování a cestovní medicíny podle Vašeho věku a destinace.

Očkování proti planým neštovicím je vhodné pro vnímavé jedince, kteří onemocnění prokazatelně neprodělali. Jedná se o respirační nákazu s horečkou a typickou vyrážkou, která má v dospělosti většinou těžší průběh než v dětství. Onemocnění je velmi nebezpečné pro novorozence, pokud se matka nakazí těsně před porodem nebo v době kolem porodu.

Očkování proti pneumokokovým infekcím by měly zvážit osoby chronicky nemocné a lidé nad 40 let věku. Jedná se o respirační onemocnění přenášené především kapénkami v místech s velkým množstvím lidí (letiště, nádraží, cestování letadlem, školy, sportovní či kulturní akce).

Pravidelná očkování – zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice, dětská obrna atd.). V případě potřeby Vám poradí lékař centra Očkování a cestovní medicíny, která očkování je potřeba obnovit.

Očkování proti spalničkám lze doporučit vnímavým jedincům a osobám, které očkování absolvovali před delší dobou (více než 30 let), zvláště pokud se chystají cestovat do zemí se zvýšeným výskytem spalniček nebo do zemí s nízkou úrovní zdravotnictví. Jde o velmi nakažlivé onemocnění (asi 9x nakažlivější než COVID-19), přenášené kapénkami a kontaminovaným aerosolem.

V zemi se vyskytují některé nemoci přenášené hmyzem. Aktuální riziko zhodnotí lékař centra Očkování a cestovní medicíny, kde Vám doporučí i vhodnou prevenci, případně léčbu.

Vzteklina u zvířat se stále vyskytuje. Pokud byste byli pokousáni nebo poškrábání psem nebo jiným savcem, nemusí být okamžitě dostupná léčba. Proto se doporučuje zvážit očkování ještě před cestou, pokud je pravděpodobné, že dojde ke kontaktu se psy či divoce žijícími zvířaty (tzv. preexpoziční profylaxe). K rizikovým aktivitám patří kempování, dobrodružné cestování, jeskyňářské aktivity, práce se zvířaty nebo jejich vzorky, návštěvy venkova. Protože je pravděpodobnost kontaktu se psy nebo jinými zvířaty u dětí větší, zvažte i jejich očkování.

Poradna

Thajsko: Prevence před cestou

V srpnu jedeme cestovat po Thajsku, konkrétně Chiang Mai, Chiang Rai, Mae Salong, Thathon, Sukhothai pak přesun k jezeru Khao Sok a dále na Phuket. Dospělí jsou proočkováni na žloutenky A+B, břišní tyfus, cholera, vzteklina. Jede s námi poprvé šestileté dítě s diabetem 1. stupně. Momentálně má k základnímu očkování pneumokokové nákazy, neštovice. Plánujeme očkovat HA, břišní tyfus, choleru. Nejsme si jistí, jaký je výskyt japonské encefalitidy ve zmíněných oblastech v srpnu, popř. další doporučená očkování.
Do uvedených oblastí z důvodu extrémně nízkého rizika nákazy standardně vakcínu proti japonské encefalitidě neočkujeme. Běžně k prevenci stačí repelent a moskytiéra nad postel na noc. Ostatní uvedené vakcíny lze doporučit.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS.

Thajsko: Cestování s kojencem

Koncem října 2012 bychom chtěli odcestovat na 14 dní do Thajska s 8 měsíční dcerou. Cestujeme jako batůžkáři velmi často a v posledních letech tam vídáme i mnoho malých dětí (kojenců). Nevím ale, co všechno je třeba ohledně očkování, mohli byste mi poradit? Stihla by vůbec ve svém věku všechny potřebné vakcíny?
Předpokládám, že Vaše dcera má 8 měsíců teď (ne v čase cesty, to by byla momentálně ještě před narozením). Pokud bude mít při odjezdu cca 18 měsíců, prioritou bude pravidelné očkování, které má zdarma v ambulanci praktického lékaře pro děti a dorost, včetně pneumokokové vakcíny a trojvakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Z dalších vakcín by pro tak malé dítě přicházela v úvahu jen vakcína proti zánětu mozkových blan tzv. meningokokové meningitidě a žloutence typu A. Cesta s tak malým dítětem není bez rizika, z hlediska nemocí přenášených vzdušnou cestou představuje riziko každý přelidněný prostor např. i letadlo. Navíc pokud nebudete v roce a půl plně kojit, je možné i získání střevní nákazy. Před cestou s malým dítětem do exotické destinace je potřeba si položit otázku, jak kvalitní zdravotní péče se mu může dostat v případě zdravotních problémů. Neuvádíte přesně oblasti, ve kterých se budete pohybovat, proto to není možné posoudit. Soukromé nemocnice jsou v turistických oblastech Thajska na velmi dobré úrovni (s výjimkou severu), i tak však platí, že s tak malým dítětem si na tak dalekou cestu troufne jen velmi malá část rodičů. I kvůli tomu, že samotné dítě z takové cesty nebude mít žádný velký zážitek a nezůstane mu ani paměťová stopa, zažije však poměrně značný dyskomfort a narušení běžné rutiny.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Thajsko: Japonská encefalitida

Ráda bych Vás kontaktovala s dotazem ohledně japonské encefalitidy. Máte zkušenosti s tím, zda je potřeba se naočkovat, pokud se cestuje do Thajska v období deštů – tedy o prázdninách? Nejspíš by jsme se i pohybovali v džungli, záleželo by to na možnosti výletů, ale je v tomto období riziko mnohem vyšší, než ve zbytku roku?
V době dešťů je vyšší riziko japonské B encefalitidy, protože se tato nemoc přenáší komárem z prasat a divokých ptáků. V turistických rezortech je riziko nižší. Větší riziko cestujete-li na delší dobu.

MUDr. Ilona Kochová

Rezervujte si termín ještě dnes

Thajsko

Jak funguje konzultace?

Konzultace k očkování do zahraničí

Konzultace stojí 300 Kč, ale pokud se necháte naočkovat, je pro Vás zdarma.

Obvykle očkujeme již při první návštěvě, takže se nemusíte bát ztráty času.

Cena: 300 Kč
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita