Přenos
Infekce se přenáší vzdušnou cestou ve formě kapének, tzn. kašláním, kýcháním, smrkáním, nebo vzniká jako vnitřní infekce u bacilonosiče, u kterého umožnil oslabený imunitní systém vytvoření vhodných podmínek pro pomnožení této bakterie. K nákaze může dojít také nepřímo kontaktem s kontaminovaným předmětem. Nejčastěji však onemocní senioři, malé děti, kuřáci a osoby s chronickým onemocněním.
Zdroj nákazy
Zdrojem pneumokokové nákazy jsou infikované osoby, které nemusí mít žádné projevy onemocnění.
Inkubační doba
Inkubační doba se odhaduje na 1–3 dny.
Příznaky
Infekci a projevům pneumokokového onemocnění předcházejí zpravidla jiné infekce, které oslabují imunitní systém. Nejčastějším projevem pneumokokových infekcí jsou pneumokokové zápaly plic, hnisavé záněty mozkových blan nebo infekce horních cest dýchacích – záněty dutin a středouší. Příznaky se odvíjejí od toho, který orgán je postižen. Při zápalu plic se jedná o prudký začátek s vysokou horečkou, dráždivým kašlem, bolestí na hrudi a dušností. Při hnisavém zánětu mozkových blan jde o teploty, bolesti hlavy, zvracení, poruchy vědomí či neurologické příznaky. Záněty středouší jsou provázeny teplotou, bolestí ucha a bolestí hlavy. Nejsou zřídkavé ani projevy celkové infekce, kdy se streptokok množí v krevním řečišti a poškozuje vícero orgánů. Řada těchto stavů nemocného přímo ohrožuje na životě.
Ochrana a prevence
Léčba probíhá antibiotiky, rezistence vůči nim se však zvyšuje. Kromě očkování proti pneumokokovým nákazám je v rámci prevence žádoucí zdravý životní styl a osobní hygiena.
Příspěvek pojišťovny
Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.