Japonská encefalitida

Japonská encefalitida je virové onemocnění vyskytující se sezonně ve východní, jižní a jihovýchodní Asii a oblastech západního Pacifiku. 

Očkování proti japonské encefalitidě

Cena za dávku: dle vakcíny
 Objednání na
tel. 545 123 321
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Jižní a jihovýchodní Asie
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Cestovatelé do endemických oblastí

Postihuje

Nervové ústrojí

Pojišťovna

Příspěvek až 2 000 Kč, dle pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Ixiaro

4 170 Kč / za dávku
Pouze telefonicky 545 123 321

Výskyt

Výskyt je vázán převážně na vesnické oblasti, ale díky urbanizaci venkova a rozšiřování zemědělství je pozorován i v příměstských a městských oblastech. Celosvětově dochází odhadem k 70 tisícům lidských onemocnění ročně. Změny klimatu, zvyšující se produkce hospodářských zvířat, změny v zemědělských postupech, rozšiřování městských oblastí a nová epidemiologická data značí, že japonská encefalitida představuje pro cestovatele nepředvídatelné riziko.

Přenos

K přenosu dochází bodnutím infikovaného komára, především rodu Culex.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy jsou prasata a ptáci. V těchto zvířatech virus cirkuluje a dochází k nákaze krev sajících komárů, kteří onemocnění šíří na člověka. K přímému přenosu z člověka na člověka nedochází.

Inkubační doba

Inkubační doba je obvykle 5–15 dní.

Příznaky

Japonská encefalitida probíhá většinou bezpříznakově nebo jen s mírnými příznaky. Může se však objevit i těžký, život ohrožující zánět mozku, se závažnými doživotními následky. Riziko závažného průběhu je vyšší u malých dětí, starších osob a těhotných žen.

Ochrana a prevence

Specifická léčba neexistuje. Prevence japonské encefalitidy spočívá v ochraně proti poštípání komáry (používání účinných repelentů, vhodného oblečení, případně moskytiér). 

Nejspolehlivější ochranou je však očkování. Očkování je vhodné pro cestovatele, kteří se budou zdržovat v rizikových zemích ve venkovských oblastech (zejména během a po období dešťů) nebo kteří do těchto zemí cestují opakovaně či na delší dobu. Očkování je možné od dvou měsíců věku. Dvě dávky vakcíny poskytují ochranu na jeden až dva roky, po této době je doporučeno přeočkování chránící dalších 10 let. 

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.


Poradna

Japonsko: Japonská encefalitida

Na přelomu září/října bychom chtěli vycestovat na 17 dní do Japonska. Plánujeme trasu do Tokya, Fuji, Osaky, Kyoto a Okinawy. Jak myslíte, že je reálna hrozba japonské encefalitidy? Na internetu jsem našla různé informace.
Nejvyšší riziko japonské B encefalitidy je v Japonsku od června do září, v době kdy více prší. Přenos nemoci je komárem, vyšší riziko je na venkově. Očkování většinou doporučujeme pro cesty delší než 1 měsíc  a s pobytem na venkově.

MUDr. Ilona Kochová

Thajsko: Japonská encefalitida

Ráda bych Vás kontaktovala s dotazem ohledně japonské encefalitidy. Máte zkušenosti s tím, zda je potřeba se naočkovat, pokud se cestuje do Thajska v období deštů – tedy o prázdninách? Nejspíš by jsme se i pohybovali v džungli, záleželo by to na možnosti výletů, ale je v tomto období riziko mnohem vyšší, než ve zbytku roku?
V době dešťů je vyšší riziko japonské B encefalitidy, protože se tato nemoc přenáší komárem z prasat a divokých ptáků. V turistických rezortech je riziko nižší. Větší riziko cestujete-li na delší dobu.

MUDr. Ilona Kochová

Thajsko: Prevence před cestou

V srpnu jedeme cestovat po Thajsku, konkrétně Chiang Mai, Chiang Rai, Mae Salong, Thathon, Sukhothai pak přesun k jezeru Khao Sok a dále na Phuket. Dospělí jsou proočkováni na žloutenky A+B, břišní tyfus, cholera, vzteklina. Jede s námi poprvé šestileté dítě s diabetem 1. stupně. Momentálně má k základnímu očkování pneumokokové nákazy, neštovice. Plánujeme očkovat HA, břišní tyfus, choleru. Nejsme si jistí, jaký je výskyt japonské encefalitidy ve zmíněných oblastech v srpnu, popř. další doporučená očkování.
Do uvedených oblastí z důvodu extrémně nízkého rizika nákazy standardně vakcínu proti japonské encefalitidě neočkujeme. Běžně k prevenci stačí repelent a moskytiéra nad postel na noc. Ostatní uvedené vakcíny lze doporučit.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS.

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti japonské encefalitidě

Cena za dávku: dle vakcíny
 Objednání na
tel. 545 123 321
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita