Záškrt

Záškrt je infekční onemocnění postihující především horní cesty dýchací. Původcem záškrtu je bakterie produkující toxin, který má škodlivý vliv na sliznici dýchacích cest, způsobuje její odumírání a vznik pablán (povlaků) v nosohltanu a krku. 

Očkování proti záškrtu

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Země s nízkou proočkovaností
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Cestovatelé do oblastí s aktuálním výskytem

Postihuje

Dýchací trakt, kůže

Pojišťovna

Zkontrolujte u své pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Adacel

1 160 Kč / za dávku
Pouze telefonicky 545 123 321

Adacel Polio

1 290 Kč / za dávku
Dle doporučení České vakcinologické společnosti (ČSL) je možno využít tuto vakcínu jako alternativu pro očkování proti černému kašli.
Pouze telefonicky 545 123 321

Boostrix

1 160 Kč / za dávku

Výskyt

Po zavedení očkování se na celém světě podařilo významně snížit počty případů onemocnění a úmrtí, nicméně v některých státech světa se záškrt stále vyskytuje. Velký výskyt byl v 90. letech zaznamenáván v zemích bývalého Sovětského svazu. Vyskytuje se také v nejchudších zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

Přenos

Nemoc se přenáší převážně kapénkovou infekcí vzdušnou cestou, ale i kontaminovanými předměty.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy u záškrtu je nemocný člověk nebo bacilonosič toxigenního kmene Corynebacterium diphtheriae. Nakažlivost nemocného je od konce inkubační doby po celou dobu nemoci, obvykle 14 dnů, ale i déle než jeden měsíc.

Inkubační doba

Inkubační doba trvá 2–5 dní.

Příznaky

Onemocnění začíná bolestí v krku, zvýšenou teplotou a zimnicí, nechutenstvím. Bakteriální toxin způsobuje bílé nebo šedé povlaky v nosohltanu a krku, které ztěžují dýchání a polykání. Záškrt může být smrtelné onemocnění. Povlaky mohou ucpat horní cesty nemocného natolik, že se udusí. Toxin napadá též srdce, způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k srdečnímu selhání. Postižení nervů vede k ochrnutí. Smrtnost záškrtu je asi 10 % (tedy 1 z 10 nemocných zemře), u dětí do pěti let je to 20 %.

Ochrana a prevence

Očkování proti záškrtu se v ČR provádí plošně od roku 1946, díky čemuž se v Česku prakticky nevyskytuje. Povinně se očkují kojenci od 9. týdne věku třemi dávkami hexavakcíny. Přeočkování se provádí mezi 5. a 6. rokem věku a mezi 10. a 11. rokem věku dítěte. U dospělých osob se doporučuje přeočkování nad 40 let věku při odjezdu do rizikových oblastí.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Tetanus: Kombinovaná vakcína

Očkování proti tetanu proběhlo před sedmi lety. Dle informací o očkovací látce nebylo ve vakcíně obsaženo očkování proti záškrtu a černému kašli. Mám se nyní proočkovat kombinovanou vakcínou proti záškrtu, černému kašli a tetanu, nebo počkat na původní 10letou lhůtu pro očkování proti tetanu?

Pokud máte zájem o ochranu proti černému kašli a záškrtu, lze bez obav využít kombinovanou vakcínu Adacel, nebo Boostrix, přestože od Vašeho posledního očkování neuplynula lhůta 10 let. Vakcínu lze podat již po 3 měsících od poslední vakcíny proti tetanu.

MUDr. Hana Ševčíková


Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti záškrtu

Cena za dávku: dle vakcíny
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita