Spalničky

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Rozšířenou dezinformací je, že se jedná o onemocnění nezávažné. Ale opak je pravdou.

Očkování proti spalničkám

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Země s nízkou proočkovaností (centrální Afrika, indický subkontinent, Jemen, Ukrajina)
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

neočkovaní jedinci cestující do endemických oblastí

Postihuje

horečnaté onemocnění, kůže, nervový systém

Pojišťovna

Příspěvek:
dle pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

M-M-RvaxPro

930 Kč / za dávku
Pouze telefonicky 545 123 321

Výskyt

Spalničky se vyskytují celosvětově, představují významný zdravotnický problém a jsou častou příčinou úmrtí přes existenci preventivních programů. V České republice, stejně jako i v jiných zemích narůstá počet případů spalniček a dochází k epidemiím, největší proběhla v roce 2019, kdy bylo v ČR zaznamenáno 590 případů spalniček. Důvodem je zejména nízká proočkovanost populace.

Přenos

Spalničky patří k nejnakažlivějším onemocněním. Přenáší se kapénkovou infekcí, přímým kontaktem se sekrety nemocných, méně často nepřímo předměty čerstvě potřísněnými sekrety nemocných osob. Vstupní branou do organismu jsou sliznice nosohltanu a spojivek.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy je nemocný člověk, který vylučuje viry již koncem inkubační doby.

Inkubační doba

Inkubační doba trvá obvykle 8–21 dní.

Příznaky

Onemocnění obvykle začíná zvýšenou teplotou, zánětem spojivek, rýmou a kašlem. Přibližně po čtyřech dnech s dalším vzestupem teploty dochází k výsevu vyrážky za ušima a na zátylku, šíří se na obličej a dále na trup a končetiny. Onemocnění může být komplikováno bronchitidou, pneumonií, laryngitidou nebo meningitidou, případně superinfekcí. Existuje i vzácná možnost tzv. pozdní komplikace v podobě (panencefalitidy) zánětu mozku. Po onemocnění je po dobu šesti týdnů snížená buněčná imunita. Po prodělání onemocnění vzniká imunita dlouhodobá.

Ochrana a prevence

Vzhledem k vysoké nakažlivosti je nejúčinnější ochranou proti spalničkám očkování. Provádí se formou kombinované vakcíny proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám a je zařazeno do pravidelného očkování dětí. Od roku 2018 se první dávka podává mezi 13. a 18. měsícem věku, druhá dávka mezi 5. a 6. rokem života. Zároveň se provádí očkování dospělých v profesionálním riziku a v případě zvýšeného výskytu tohoto onemocnění. Onemocnění podléhá hlášení, možné izolaci komplikovaných případů a karanténním opatřením u kontaktů nemocných osob. Nejvíce ohroženy jsou osoby v minulosti neočkované nebo osoby ročníku 1969 a starší, které spalničky neprodělaly a nebyly očkovány.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Spalničky: Početí po očkování

Známá se nechala naočkovat proti spalničkám a asi týden po aplikaci očkovací látky otěhotněla. Nyní je asi 3 týdny gravidní. Je bez problémů, ale má strach, zda to nemůže ovlivnit plod.
Přítelkyně nemusí mít strach. Za normálních okolností se v graviditě neočkuje, ale je provedena celá řada retrospektivních studií, kdy byly "nechtěně" naočkovány ženy, které následně otěhotněly, nebo byly naočkovány v době, kdy už byly gravidní, ale nevěděly o tom. Během očkovací kampaně proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám bylo v Jižní Americe naočkováno více než 10 000 gravidních žen – a neprokázalo se, že by toto očkování vedlo k vývoji vrozených vývojových vad u dětí. Toto očkování tedy není indikací k umělému přerušení těhotenství a pravděpodobnost, že by toto očkování mělo mít nějaký negativní vliv na nenarozené dítě je zcela mizivá, až nulová. Opravdu, nemusí mít strach.

MUDr. Ivo Hiemer 

Splaničky: Očkování v dospělosti

Jsem ročník 1971 a chci se zeptat na očkování proti spalničkám. Nechci propadat všeobecné panice, ale z novin vím, že bych se měla nechat přeočkovat. Mám se rovnou objednat, nebo je třeba nejprve otestovat protilátky (odběr krve)? Mám dvě děti, obě mají všechna povinná očkování.
Váš ročník narození dostal standardně jen jednu dávku, i kdyby však dvě (existovaly regionální rozdíly), po tak dlouhé době nelze protektivní hladinu očekávat. Pokud jste spalničky neprodělala, pro následnou dlouhodobou imunitu bych doporučil dvě dávky vakcíny, klidně i bez odběru protilátek, který by byl asi negativní.  

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS.

Spalničky: Ročník 1985

Jsem ročník 1985 a v dětství jsem neprodělal příušnice ani plané neštovice. U zarděnek a spalniček si já ani rodiče nejsou jisti. Je možné se dodatečně u Vás nechat očkovat?
Doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti, ke které přineste očkovací průkaz nebo výpis ze zdravotní dokumentace o absolvovaných očkováních. Skutečnost, zda jste prodělal některá onemocnění, lze ověřit vyšetřením hladiny protilátek z krevního odběru. Ceny za tato vyšetření jsou uvedena na našich webových stránkách.

MUDr. Hana Ševčíková

Spalničky, zarděnky, příušnice: Očkování

Ráda bych se zeptala, za jak dlouho se po očkování vakcínou Priorix mohou objevit nežádoucí účinky? Hned po očkování? A jak dlouho zpravidla trvají?
Na Vaši otázku se nedá zcela jednoznačně odpovědět. Každý člověk je jiný, nikdo není "průměrný", každý reagujeme na očkování jinak, i po obyčejném Brufenu může být někomu neskutečně špatně a 99% dalších lidí ho snáší dobře. Po vakcíně Priorix (živá vakcína proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám) se zpravidla můžou objevit nežádoucí příznaky do týdne po naočkování - únava, teplota, zimnice, bolesti kloubů a svalů, zpravidla netrvají déle než 2–3 dny, stačí užít jednorázově Paralen či Ibalgin.  Jestli se objeví hned po očkování nebo až po několika dnech – to je opět individuální reakce, zpravidla se objevuje do 3 dnů, u menšího procenta lidí ale později (mezi 5–7 dnem).

MUDr. Ivo Hiemer

Spalničky: Historie vakcinace dle věku

Chtěla jsem se zeptat, já jsem narozená v roce 1969, manžel 1961,dcera 1988 a syn 1990, nevíme jestli se v těchto letech očkovalo proti spalničkám?
V ČR se očkuje od roku 1969, Vy a děti byste měli být očkováni, manžel buď spalničky prodělal nebo byl později doočkován také. Údaje o prodělaném onemocnění a očkování by měly být ve Vaší zdravotní dokumentaci a očkovacích průkazech, obraťte se na Vašeho praktického lékaře, pokud data nedohledáte, je možné vyšetření hladiny protilátek, které Vám dá spolehlivou odpověď o tom, zda jste v tuto chvíli chráněni nebo nejste a provést případné očkování.
 
MUDr. Hana Ševčíková

Spalničky: Očkování v dospělosti

Dobrý den kamarád, r. nar. 1979 se chystá do Rumunska a Maďarska, kde probíhá epidemie spalniček (viz info Státního zdravotního ústavu). Doporučuje se přeočkování proti spalničkám? Jde o výkon hrazený zdravotní pojišťovnou, nebo platí klient?
Obnovení obranyschopnosti proti spalničkám je vhodné, pokud člověk cestuje do místa výskytu, protože se jedná o kapénkovou nákazu. Osoba narozená v roce 1979 by měla být v dětství proti spalničkám očkována, ale účinnost očkování v čase klesá a v současné době už nemusí být hladina protilátek na ochranné hladině. Očkování proti spalničkám v dospělosti je v režii jednotlivce. V současné době probíhá epidemie v Rumunsku a to hlavně u kojenců a malých dětí.

MUDr. Hana Ševčíková

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti spalničkám

Cena za dávku: dle vakcíny

Očkovací centrum Brno - Letmo

OC Letmo
Nádražní 2a
602 00 Brno-střed

Detail ordinace

Očkovací centrum Ostrava - Hornická

Hornická poliklinika
Sokolská Třída 81
702 00 Ostrava

Detail ordinace

Očkovací centrum Olomouc - Poliklinika

Poliklinika Olomouc
Třída Svobody 32
779 00 Olomouc

Detail ordinace

Očkovací centrum Praha 4

Poliklinika Budějovická ("Zelená budova", 6. NP)
Antala Staška 1670/80
140 00 Praha 4

Detail ordinace

Očkovací centrum Plzeň

Lékařský dům Rondel
Lochotínská 18
301 00 Plzeň

Detail ordinace

Očkovací centrum České Budějovice

Obchodní centrum IGY
Pražská 1247/24
370 04 České Budějovice

Detail ordinace

Očkovací centrum Praha 1

Poliklinika Revoluční
Revoluční 765/19
110 00 Praha 1

Detail ordinace

Očkovací centrum Jihlava

Poliklinika DORADUS
Mrštíkova 1133/30
586 01 Jihlava

Detail ordinace

Očkovací centrum Zlín

Zlínská poliklinika
Třída Tomáše Bati 3705
760 01 Zlín

Detail ordinace

Očkovací centrum Ostrava - Poliklinika Hrabůvka

Poliklinika Hrabůvka
Dr. Martínka 7
700 30 Ostrava

Detail ordinace

Očkovací centrum Praha 2

1. lékařská fakulta
Studničkova 7
128 00 Praha 2

Detail ordinace

Očkovací centrum Břeclav

Poliklinika Břeclav Bratří Mrštíků 2708/38 690 02 Břeclav

Detail ordinace

Očkovací centrum Hradec Králové

Poliklinika na Bavlně
Veverkova 1631/5
500 02 Hradec Králové

Detail ordinace

Očkovací centrum Ústí nad Labem

EUC Klinika Ústí nad Labem
Masarykova 2000/94
400 01 Ústí nad Labem

Detail ordinace

Očkovací centrum Pardubice

EUC Klinika Pardubice
Karla Šípka 282
530 09 Pardubice

Detail ordinace

Očkovací centrum Praha 5

Ženské domovy - 5. patro
Ostrovského 253/3
150 00 Praha 5

Detail ordinace

Očkovací centrum Brno - Campus

Netroufalky 797/5
625 00 Brno - Bohunice

Detail ordinace

Očkovací centrum Praha 6

Veleslavínská 150/44
162 00 Praha 6

Detail ordinace

Očkovací centrum Olomouc - Wolkerova

Wolkerova 1210/27 (vchod z ulice Eduarda Hamburgera)
779 00 Olomouc

Detail ordinace

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita