Přenos
Dominující způsob přenosu nákazy je respirační, tedy vzdušnou cestou. Hlavní vstupní branou jsou horní cesty dýchací, zejména nos a ústa.
Zdroj nákazy
Předpokládá se, že původním přírodním zdrojem nákazy jsou netopýři.
Inkubační doba
Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 2–14 dní.
Příznaky
Samotná infekce může u lidí probíhat různě – od asymptomatických (bezpříznakových) průběhů, které jsou typické spíše pro dětskou populaci, přes průběhy lehké projevující se suchým kašlem, teplotami, únavou, bolestmi kloubů a svalů až po průběhy těžké se závažným postižením dolních dýchacích cest ve smyslu pneumonie – zápalu plic. Dále se často objevuje dušnost, bolesti hlavy, ztráta čichu a chuti, různé druhy vyrážky, postižení cév (covidové prsty). V některých případech může dojít také k postižení dalších orgánů – např. srdce či mozku. Při těžkém průběhu COVID-19 toto onemocnění často nasedá jako superinfekce další bakteriální agens, často pneumokoky. Nákaza je nebezpečná především pro osoby chronicky nemocné, starší a s oslabenou imunitou.
Ochrana a prevence
Léčba u těžce nemocných spočívá v podání experimentálních antivirotik. U většiny nakažených infekce spontánně sama vymizí. Postačí klidový režim, tekutiny a podávání léků na snížení teploty. Rekonvalescence, kdy trvá únava a dráždivý kašel, může ale trvat řadu týdnů. Prevencí je hygiena rukou (mytí mýdlem po dobu alespoň 20 sekund anebo nanesení alkoholové dezinfekce na suché ruce včetně konečků prstů), ochranná obličejová rouška a vyhýbání se místům s větší kumulací osob.
Proti některým mutacím viru nemusí být vakcinace stávajícími očkovacími látkami plně účinná. Podobně pak i imunita po prodělaném onemocnění nemusí proti některým mutantám chránit a je možná reinfekce (nová nákaza). Na tomto poli stále probíhá další výzkum.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.