Horečka dengue

Horečka dengue je akutní virové onemocnění široce rozšířené v tropech a subtropech (v Asii a Africe, v Austrálii, ve Střední a Jižní Americe a na některých ostrovech Tichého oceánu a Karibiku). 


Očkování proti horečce dengue

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Střední a Jižní Amerika, Karibik, jižní a jihovýchodní Asie, Subsaharská Afrika
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Cestovatelé do endemických oblastí

Postihuje

Horečnaté onemocnění, krev a další orgány

Pojišťovna

Příspěvek až 1 000 Kč, dle pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Qdenga

3 710 Kč / za dávku

Přenos

Člověk se nakazí poštípáním krev sajícího infikovaného komára, konkrétně samičky komárů druhu Aedes aegypti a Aedes albopictus (Komár tropický a tygrovaný). Virus se vyskytuje ve čtyřech skupinách, proto je možné onemocnět horečkou dengue i opakovaně. Výskyt onemocnění celosvětově v posledních dekádách roste, odhaduje se na 100 až 400 milionů onemocnění ročně. Rovněž v ČR pozorujeme nárůst importovaných případů.

Zdroj nákazy

Zdrojem onemocnění je člověk, vzácně opice, od kterého komár přenáší infekci na další osoby, proto se v některých oblastech či sezonách horečka dengue vyskytuje epidemicky. Komár přenášející horečku dengue je úzce vázán na lidské prostředí a živí se především lidskou krví. Aktivní je především ve dne. Onemocnění se vyskytuje ve vesnických oblastech i městech.

Inkubační doba

Inkubační doba je nejčastěji 5–7 dní (s rozpětím 3–10 dnů).

Příznaky

Dengue se typicky projevuje náhle vzniklou vysokou horečkou a silnými bolestmi celého těla, kloubů, svalů a hlavy. Pro velmi intenzivní bolesti svalů a kloubů si horečka vysloužila anglické označení „break-bone fever“, volně přeloženo jako horečka lámající se kosti. Častými doprovodnými příznaky jsou pocity vyčerpání a nechutenství. Hojně se objevuje vyrážka (podobná se spalničkovou), někdy i drobné krvácivé projevy (do kůže, z dásní apod.). Především při opakované nákaze se objevují život ohrožující krvácivé projevy, kdy dochází k úbytku krevních destiček v krevním obraze, následuje slizniční krvácení ze zažívacího traktu, pohrudniční dutiny a z míst žilních vpichů.

Ochrana a prevence

Na horečku dengue neexistuje specifická kauzální léčba. Léčba spočívá pouze v tlumení příznaků a zavodnění. Při krvácivém průběhu onemocnění je nutná intenzivní péče.

Délka nemoci se ve většině případů pohybuje od 7 do 10 dnů. Úmrtnost krvácivé formy horečky dengue závisí na kvalitě a výbavě zdravotnického zařízení, kde je nemocný léčen (pohybuje se od 1 do 50 %).

Proti onemocnění existuje na českém trhu účinná vakcína. Každý cestovatel do rizikové oblasti by měl používat ochranné oblečení – dlouhé rukávy, nohavice, světlé či neutrální barvy z pevnějšího materiálu, lokální repelenty, impregnované oděvy, moskytiéry. Jednotlivé prostředky ochrany sice nejsou dokonalé, ale efekt se zvyšuje jejich kombinací.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Horečka dengue: Očkování na Bali

V prosinci letím za synem na Bali a stále váhám, zda se nechat očkovat. Je mi 76 let. 

Základem prevence horečky dengue je důsledné používání účinných repelentů, dlouhých rukávů a nohavic. Hodně záleží na tom, na jak dlouho jedete, jestli budete jezdit do rizikových oblastí častěji. S délkou pobytu a jejím opakováním samozřejmě riziko roste. Pokud jste v minulosti horečku dengue prodělala, pak je očkování pro Vás určitě dobrou volbou.

MUDr. Hana Tkadlecová

Horečka dengue: Očkování do Peru

Plánuji cestu do Peru. Kdy nejpozději před odletem je nutné se naočkovat, abych měla imunitu?

Ochrana proti onemocnění se vytváří cca 14 dnů po aplikaci vakcíny. Tato vakcína patří mezi tzv. živé vakcíny, po kterých je vhodné se alespoň týden vyhýbat velké fyzické námaze. Po aplikaci vakcíny se mohou objevit vedlejší účinky v podobě únavy, bolesti kloubů, hlavy a také zvýšená teplota a vyrážka, proto je dobré plánovat očkování s dostatečným předstihem.

MUDr. Hana Ševčíková

 

Horečka dengue: Účinek vakcíny

Na Vašich stránkách informujete o dvou dávkách očkování proti Horečce Dengue v tříměsíčním časovém intervalu. Před dovolenou do Thajska nestihnu druhou dávku, má smysl aplikovat 1. dávku nebo je účinek vakcíny vyloženě až po 2. dávce? 

Plná ochrana proti Horečce dengue je opravdu až po aplikaci 2. dávky očkování. 

MUDr. Ivo Hiemer

Horečka dengue: Imunita po prodělání onemocnění

Jak dlouho po prodělání onemocnění v těle zůstávají protilátky? Před rokem jsem v loňském roce opakovaně prodělal při cestě do ostrovní země Samoa a následně z ostrova Sumba. Při prvním onemocnění byl průběh horečnatý, ale mírný. Druhou nákazu již provázely několikadenní velmi vysoké horečky, které nebylo možné srazit 

Rezervujte si termín ještě dnes

Očkování proti horečce dengue

Cena za dávku: dle vakcíny
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita