Přenos
Člověk se nakazí poštípáním krev sajícího infikovaného komára, konkrétně samičky komárů druhu Aedes aegypti a Aedes albopictus (Komár tropický a tygrovaný). Virus se vyskytuje ve čtyřech skupinách, proto je možné onemocnět horečkou dengue i opakovaně. Výskyt onemocnění celosvětově v posledních dekádách roste, odhaduje se na 100 až 400 milionů onemocnění ročně. Rovněž v ČR pozorujeme nárůst importovaných případů.
Zdroj nákazy
Zdrojem onemocnění je člověk, vzácně opice, od kterého komár přenáší infekci na další osoby, proto se v některých oblastech či sezonách horečka dengue vyskytuje epidemicky. Komár přenášející horečku dengue je úzce vázán na lidské prostředí a živí se především lidskou krví. Aktivní je především ve dne. Onemocnění se vyskytuje ve vesnických oblastech i městech.
Inkubační doba
Inkubační doba je nejčastěji 5–7 dní (s rozpětím 3–10 dnů).
Příznaky
Dengue se typicky projevuje náhle vzniklou vysokou horečkou a silnými bolestmi celého těla, kloubů, svalů a hlavy. Pro velmi intenzivní bolesti svalů a kloubů si horečka vysloužila anglické označení „break-bone fever“, volně přeloženo jako horečka lámající se kosti. Častými doprovodnými příznaky jsou pocity vyčerpání a nechutenství. Hojně se objevuje vyrážka (podobná se spalničkovou), někdy i drobné krvácivé projevy (do kůže, z dásní apod.). Především při opakované nákaze se objevují život ohrožující krvácivé projevy, kdy dochází k úbytku krevních destiček v krevním obraze, následuje slizniční krvácení ze zažívacího traktu, pohrudniční dutiny a z míst žilních vpichů.
Ochrana a prevence
Na horečku dengue neexistuje specifická kauzální léčba. Léčba spočívá pouze v tlumení příznaků a zavodnění. Při krvácivém průběhu onemocnění je nutná intenzivní péče.
Délka nemoci se ve většině případů pohybuje od 7 do 10 dnů. Úmrtnost krvácivé formy horečky dengue závisí na kvalitě a výbavě zdravotnického zařízení, kde je nemocný léčen (pohybuje se od 1 do 50 %).
Proti onemocnění existuje na českém trhu účinná vakcína. Každý cestovatel do rizikové oblasti by měl používat ochranné oblečení – dlouhé rukávy, nohavice, světlé či neutrální barvy z pevnějšího materiálu, lokální repelenty, impregnované oděvy, moskytiéry. Jednotlivé prostředky ochrany sice nejsou dokonalé, ale efekt se zvyšuje jejich kombinací.
Příspěvek pojišťovny
Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.