Loading...

Brazílie: Nebezpečí nákazy tropickou nemocí dengue

Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje české občany, kteří pobývají v Brazílii nebo tam plánují cestu, na široké rozšíření tropické nemoci dengue ve státě São Paulo. Minimálně v 19 městech na severu a severovýchodě státu  São Paulo laboratoře potvrdily šíření viru nového typu (typu 2)  nemoci dengue.

Vysoké riziko nákazy je v 500 městech státu, na severu a na severovýchodě se koncentruje více než 60 % případů. Města s nejvyšším nebezpečím jsou Andradina, Araraquara, Barretos, Bauru, Bebedouro, Catanduva, Espírito Santo do Pinhal, Indiaporã, Itajova, Mirassol, Pereira Barreto, Piracicaba, Pirangi, Ribeirão Preto, Santo Antônio de Posse, São José do Rio Preto, Uchoa a Vista Alegre do Alto. V samotném městě São Paulo a tzv. Velkém São Paulo (20 mil. obyvatel) podle všeho epidemie nehrozí. Nepostiženějšími státy jsou vedle São Paula také Minas Gerais, Rio Grande do Sul, Rio de Janeiro.

Virologové upozorňují, že pravděpodobně nebylo dosaženo vrcholu nebezpečí propuknutí nemoci. Největší výskyt je vždy v letních měsících  (prosinci – únoru) – typických vysokými teplotami a vlhkostí a také pravidelnými tropickými dešti. To jsou právě podmínky, ve kterých se komářím larvám daří.

Centra očkování a cestovní medicíny doporučují jako prevenci nákazy tato opatření: aplikaci repelentu v průběhu dne, zejména u svítání, před západem slunce a za oblačného počasí, kdy je aktivita komárů (rod Aedes) nejvyšší. Pokud je to možné, trávit co nejvíce času uvnitř budou v prostorách s klimatizací nebo se sítěmi na oknech a dveřích, na spaní použít moskytiéru, zejména pro období rozbřesku. Doporučujeme i dezinsekce vnitřních prostor insekticidem a vhodná je i impregnace oblečení např. postřikem.

Z dlouhodobého hlediska by měli rezidenti zabránit vzniku malých rezervoárů stojaté vody po dešti v různých nádobách, starých pneumatikách odpadech, ucpaném odtoku nebo kdekoliv jinde na vlastním pozemku či v jeho okolí.

Vakcína proti horečce dengue v Evropě registrována není. Nákaza představuje vážnější hrozbu hlavně pro děti do 5 let, těhotné ženy, pacienty s oslabenou imunitou a ty, kteří už nemoc v minulosti prodělali – existují celkem 4 typy viru dengue. Pokud nemoc probíhá klinicky, projevuje se hlavně horečkou, silnou bolestí hlavy, svalů, kloubů, které většinou nemocného připoutají na lůžko, někdy i vyrážkou. V komplikovaných případech může dojít ke krvácení a šoku. Kauzální léčba proti viru dengue neexistuje, léčí se jen nespecificky potlačováním jednotlivých příznaků. K léčbě horečky a bolesti se nesmí u horečky dengue používat preparáty obsahující ibuprofenum (brufen) ani kyselinu acetylosalicylovou (aspirin). Pro tento účel jsou preferovány léky s paracetamolem.

Další články v rubrice
Brazílie: Nebezpečí nákazy tropickou nemocí dengue 04.03.2019
Nárůst horečky dengue v Karibské oblasti 08.02.2019
Srí Lanka – hrozící epidemie po prudkých bouřích 01.06.2018

Srí Lanku zasáhly ve dnech 20. - 22. května 2018 silné větrné bouře.

Nejvíce byly zasaženy Západní, Jižní, Střední a Severozápadní provincie, provincie Uva a  Sabaragamuwa, okresy Hambantota,  Matara, Galle, Moneragala, Kalutara, Ratnapura, Kurunegala a Puttalam. Deště si dosud vyžádaly 23 obětí na životech, několik osob je pohřešováno. 23 000 lidí bylo evakuováno, celkem bylo postiženo již více než 66 000 obyvatel země. S ohledem na předpověď dalších srážek jak ve vnitrozemí, tak v přímořských oblastech se doporučuje všem cestovatelům na Srí Lanku informovat se po příletu o aktuální povodňové situaci. V souvislosti s uvedenou skutečností hrozí i rozšíření infekčních nákaz, zejména následkem kontaminace potravin, pitné vody a přenášených bodavým hmyzem. Důležité je absolvovat preventivní očkování, důsledně dodržovat hygienu při konzumaci jídla a používat repelent.

Epidemie horečky dengue na ostrově Réunion 07.05.2018
Žlutá zimnice – protiepidemická opatření v Brazílii 02.02.2018

Obavy před výskytem žluté zimnice zachvátily východní části území Brazílie, které dosud nebyly považovány za endemické a to ve federálních státech Sao Paulo, Rio de Janeiro a Minas Geraisa. Dosud hlášené případy nákazy a úmrtí lidí v souvislosti s tuto epidemií se zatím vyskytly jen na venkově. Vzhledem k úhynu opic na předměstí velkých měst následkem nákazy virem žluté zimnice místní úřady nařídily preventivní očkování miliónů místních obyvatel a současně byly dočasně uzavřeny místní zoo, botanické zahrady a některé příměstské parky. Od 23.1.2018 je např. uzavřena ZOO v Sao Paulo, poté, co v jejím areálu bylo nalezeno tělo uhynulé divoce žijící opice. Světově známá galerie moderního umění a botanická zahrada Inhotim Art Park v Bruma Dinho (Minas Gerais) umožňuje vstup pouze návštěvníkům, kteří prokáží platné očkování proti žluté zimnici.

Úhyn opic následkem žluté zimnice je možným indikátorem následné epidemie u lidské populace na daném místě. Komár, který nákazu přenáší se vyskytuje i ve městech, zatím tam však nebyly přítomné zdroje nákazy, na kterých by se nasál krve s virem a přenesl jí dál. Nákaza se tedy zatím nevyskytla ve městech, existuje však obava, aby se žlutá zimnice po několika desetiletích znovu nedostala do lidnatých městských aglomerací - Sao Paulo a Rio de Janeiro, které patří k největším na světě.

I když se žlutá zimnice v turistických oblastech a velkých městech východního brazilského pobřeží (zatím) u lidí nevyskytuje, místní úřady doporučují cestovatelům ze zahraničí preventivně se před cestou do Brazílie proti této nemoci očkovat. Jedna dávka vakcíny poskytuje ochranu na celý zbytek života. Očkované však nemohou být děti do 9 měsíců věku, těhotné ženy a osoby s oslabenou imunitou. Očkování proti žluté zimnici je v ČR možné jen ve specializovaných očkovacích centrech disponujících kulatým razítkem, ne cestou praktických lékařů. Záznam o vakcinaci se provádí v anglickém jazyce do mezinárodního očkovacího průkazu. Účinek očkování nastupuje za 10 dnů po podání vakcíny.

Virus žluté zimnice patří do stejné skupiny flavivirů, jako původci horečky dengue, zika, japonské encefalitidy nebo klíšťové encefalitidy. Neexistuje proti nim specifický lék potlačující činnost původce nákazy a léčba je tak omezena jen na tlumení příznaků, které infekce vyvolává.  Smrtnost (počet zemřelých z počtu nakažených) žluté zimnice je velmi vysoká, závažným stavům s poruchou funkce jater a ledvin podléhá více než polovina nemocných. Horší průběh nákazy se obecně zaznamenává u zahraničních návštěvníků než u domácí populace.

Dne 11. ledna 2018 bylo potvrzeno onemocnění žlutou zimnicí u 46letého turisty v Holandsku, který pobýval v brazilských okresech Maripora a Atibara ve státě Sao Paulo od 19. prosince 2017 do 8. ledna 2018. Nakažený pacient nebyl proti žluté zimnici očkovaný. Nemoc se projevila horečkou, bolestí hlavy, žaludeční nevolností, zvracením, průjmem a bolestí svalů. Pacient byl hospitalizovaný v nemocnici v Rotterdamu . V souvislosti s nadcházejícím karnevalem v Rio de Janeiro existuje obava z nákazy neočkovaných zahraničních účastníků a zavlečení nemoci do dalších zemí.