Přenos
Ve světě se divoký typ viru endemicky šíří v Pákistánu a Afghánistánu. Ve světě je však více jak 20 neendemických zemí, kde přesto trvá riziko nákazy virem odvozeným z vakcinálního viru. Jde především o země s nízkou proočkovaností proti poliomyelitidě. Virus se přenáší orální nebo fekálně-orální cestou, tj. přímo z člověka na člověka nebo nepřímo prostřednictvím kontaminovaných tekutin a potravin. V trávicím traktu se virus množí a dál se vylučuje stolicí, rovněž je vylučován na sliznici nosohltanu. Vylučování viru je přítomné i u lidí, u kterých probíhá nákaza bezpříznakově.
Zdroj nákazy
Zdrojem nemoci je infikovaný člověk, který vylučuje viry stolicí a sekretem nosohltanu po několik týdnů.
Inkubační doba
Inkubační doba trvá obvykle 5–35 dnů.
Příznaky
Dětská obrna se projevuje nejčastěji formou nespecifických příznaků, většinou onemocnění probíhá bezpříznakově či mírně. V některých případech dochází k obrně svalů končetin, ve vážných případech i dýchacích svalů. Bez následné rehabilitace vznikají jako následek bolestivé deformity končetin.
Ochrana a prevence
Na dětskou obrnu dosud neexistuje účinná léčba. Spolehlivou ochranu poskytuje očkování, které je v ČR povinné. Přeočkování jednou dávkou neživé vakcíny se doporučuje především do zemí endemického výskytu. Při pobytu delším než čtyři týdny může být v některých neendemických zemích vyžadováno potvrzení o platnosti očkování či o aplikaci posilující dávky proti dětské obrně v zemi příletu nebo transferu.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.