Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu. Proto Vám doporučujeme objednat se na odbornou konzultaci k lékaři do Očkovacího centra Avenier.

Povinná očkování

Žlutá zimnice

Základní očkování pro destinaci

Břišní tyfus
Tetanus
Žloutenka typu A
Žloutenka typu B

Další doporučená očkování

Dětská obrna
Cholera
Japonská encefalitida
Kapénkové infekce
Malárie
Pravidelné očkování
Vzteklina
Kde očkujeme?

Povinná očkování

Žlutá zimnice se v této zemi nevyskytuje. Z nařízení vlády země však záznam o platném očkování může být vyžadován při příletu z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů). Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.

Požadavky země na povinnost očkování žluté zimnice se mohou měnit na základě uvážení místních orgánů. Doporučujeme cestovatelům před cestou do cílové země ověření informací na příslušném konzulátu nebo velvyslanectví.

Základní očkování pro každého cestovatele

Očkování proti břišnímu tyfu se provádí jednou vakcínou, která poskytuje ochranu na 3 roky. Přeočkování se provádí pouze v případě potřeby. 

Proti tetanu, jehož původce se vyskytuje celosvětově, se v ČR očkuje v rámci pravidelného očkování. Přeočkování se provádí po 10 - 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.

Proti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců (1 dávkou před odjezdem), ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.

Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní. Před odjezdem do zahraničí jsou nutné 2 dávky.

Další doporučení

Přenosná dětská obrna se v této zemi nevyskytuje. Přijíždíte-li však z endemické oblasti (Pákistán, Afghánistán, Nigérie), kde jste trávili 4 a více týdnů, může být po Vás záznam o platném očkování vyžadován.

Cholera se v této zemi nevyskytuje, nicméně jedná se o zemi s nižším hygienickým standardem, což se u cestovatelů projevuje častými nepříjemnými zažívacími problémy. Vakcína proti choleře poskytuje zároveň i zhruba šestiměsíční ochranu proti většině cestovatelských průjmů.

Očkování proti japonské encefalitidě je doporučeno především při pobytu na venkově nebo v odlehlejších oblastech země, a to zejména při dlouhodobějších pobytech v období dešťů (květen-říjen). Provádí se dvěma dávkami s odstupem 4 týdny, přeočkovává se jen v případě potřeby po dvou letech.

Kapénkové infekce – cestujete-li letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, zvažte očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, spalničkám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově, některé celoročně a jiné sezónně.

Malárie se v této zemi vyskytuje endemicky. Rozhodnutí ohledně druhu a způsobu antimalarické chemoprofylaxe patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu – závisí např. na přesné oblasti pobytu, ročním období, délce pobytu, aktuální klimatické situaci, plánovaných aktivitách a výletech, základním zdravotním stavu cestovatele, vyspělosti antimalarických programů v dané zemi, účinnosti resp. rezistenci vůči některým typům léků atd. 

Pravidelná očkování – zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). V případě potřeby Vám poradí lékař centra Očkování a cestovní medicíny, která očkování je potřeba obnovit.

Očkování proti vzteklině je doporučeno především pro cestování do přírody v odlehlejších oblastech nebo na venkov, při plánovaných výletech na kole nebo do jeskyní a pro dlouhodobější pobyty. Základní očkování se provádí třemi dávkami, první přeočkování je po jednom roce, poté každých 5 let.

Cestovatelské tipy před cestou do Číny

Čína je jednou z nejvíce navštěvovaných zemí světa, konkuruje jiným destinacím nejen svojí rozlohou, ale i odlišnými zvyky a tradicemi. Mezi nejvýraznější zvláštnosti Číny patří písmo, architektura a výborná kuchyně. Aby naše cesta proběhla bez zdravotních problémů, je dobré myslet včas na prevenci. Mezi nejběžnější rizika patří alimentární nákazy přenášené kontaminovanou vodou a potravinami. 
Před cestou doporučujeme očkování proti žloutenkám typu A + B a očkování proti břišnímu tyfu. Vakcína proti choleře (ve formě nápoje).
Čína je zemí s vysokým počtem obyvatel a velkou koncentrací osob. Pokud budete cestovat prostředky hromadné dopravy (nacpané vlaky, autobusy…) a budete spát v hromadných noclehárnách, je na místě zvážit očkování proti meningokokovým ev. pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem. 
Budete-li delší dobu pobývat v přírodě nebo na venkově a v odlehlých oblastech, doporučujeme očkování proti vzteklině. Očkování proti japonské encefalitidě je dobré zvážit v případě dlouhodobého pobytu na venkově, především v období dešťů (květen - říjen). Každý cestovatel by si měl před cestou ověřit platnost očkování proti tetanu a dalších pravidelných očkování z dětství.
Očkování proti žluté zimnici může být vyžadováno při příjezdu ze zemí, ve kterých se toto onemocnění vyskytuje (Afrika a Jižní Amerika).
Doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Lékař centra Očkování a cestovní medicíny Vám zkontroluje platnost Vašich očkování, sestaví Vám individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. 
Lékař Vám zároveň poradí s prevencí malárie. Malárie se v Číně vyskytuje endemicky – pouze v jižních oblastech Číny v období dešťů na venkově. V případě potřeby Vám lékař v očkovacím centru předepíše tablety na prevenci malárie. 
V rámci přípravy na cestu nezapomeňte na správně vybavenou cestovní lékárničku. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, antibakteriální gel na dezinfekci rukou, probiotika, léky proti průjmům, léky na teplotu, dezinfekce na kůži.  Dbejte rovněž na další doporučení pro konkrétní destinaci a vyvarujte se pití nebalené vody a konzumace nedostatečně tepelně opracovaných potravin, umývejte si často ruce. Nezapomeňte si s sebou vzít účinný repelent a zajistit si zdravotní pojištění.

Souhlasím Více informací

Tento web ke své funkčnosti používá cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.