Výskyt
V České republice je mnoho ohnisek s vhodnými podmínkami pro život klíšťat. Nakažená klíšťata se vyskytují ve všech krajích České republiky, aktivní jsou již od 5 °C a upřednostňují vlhká místa. Česká republika je zemí s nejvyšším výskytem onemocnění. Každoročně je hlášeno několik set onemocnění klíšťovou encefalitidou a jejich počet se zvyšuje. Výskyt je hlášen i v řadě jiných evropských zemí – v Rakousku, Švýcarsku či v Pobaltí
Přenos
Klíšťová encefalitida se přenáší na člověka ze zvířat především infikovaným klíštětem. Méně častý způsob přenosu je konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat (kozy, krávy, ovce) nebo při neopatrném vytahování infekčního klíštěte např. domácímu zvířeti. Nákazu přenáší i drobné nymfy, které mohu být pouhým okem lehce přehlédnutelné.
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy je infikované klíště. Po nasátí infikované krve zůstává klíště trvale infekční a přenáší virus i na své potomstvo.
Inkubační doba
Inkubační doba je obvykle 1–2 týdny, ne však déle než 4 týdny.
Příznaky
Onemocnění často probíhá dvoufázově. Může však proběhnout jen jedna fáze onemocnění nebo i bezpříznakově. První fáze trvá obvykle 3–5 dní. Projevuje se nespecificky – bolesti svalů, kloubů, zvýšená teplota, bolest hlavy, únava, nechutenství. Po několika dnech zlepšení může přijít druhá fáze onemocnění– již rozvinutý zánět mozku a mozkových obalů. V této fázi se objevuje vysoká horečka, ztuhlost šíje, kruté bolesti hlavy, zvracení, světloplachost. Mezi další příznaky patří třes, závratě, dezorientace. Ve vážných případech dochází k obrnám končetinových či dýchacích svalů. Dlouhotrvajícími až trvalými následky mohou být např. chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, poruchy soustředění, deprese, třes, poruchy rovnováhy nebo obrny svalů končetin.
Ochrana a prevence
Specifická léčba neexistuje, léčí se pouze symptomy. Nejvhodnějším způsobem prevence před tímto onemocněním je očkování. Ideální je zahájit očkování ještě před nástupem teplých měsíců, nicméně i v období jara a léta je možné se očkovat – lepší pozdě než vůbec. Klíšťata přenáší i jiné nemoci, proti kterým očkování neexistuje. Proto je vhodné se při pobytu v přírodě chránit vhodným oděvem (světlé oblečení, kde je klíště lépe vidět, dlouhé kalhoty, rukávy) za současného použití repelentů.
Prodělané onemocnění v mladším věku nemusí být zárukou celoživotní imunity. Doporučuje se za 20–30 let zkontrolovat hladinu protilátek v krvi a zkonzultovat situaci s lékařem. Pokud je onemocnění proděláno ve středním a starším věku, předpokládaná imunita je dlouhodobá až doživotní.
Příspěvek pojišťovny
Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven
Upozorňujeme: Nově od 1. 1. 2022 hradí zdravotní pojišťovny očkování proti klíšťové encefalitidě u pojištěnců od 50 let věku. Ve vybraných očkovacích centrech Avenier je již možné toto očkování zdarma využít. V případě nejasností ohledně načasování aplikace posilující dávky proti klíšťové encefalitidě, se můžete obrátit na naše lékaře prostřednictvím e-mailu poradna@avenier.cz.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.