Aktivita klíšťat není omezena pouze na teplé měsíce od jara do podzimu, jak by si lidé mohli myslet. Klíšťata jsou aktivní již v případě, kdy teplota přesáhne na několik dní 7 °C. Momentální nezvykle teplé počasí podporuje aktivitu klíšťat a zvyšuje se také riziko nákazy onemocněními, která klíšťata přenáší (např. borelióza a klíšťová encefalitida).
Klíšťová encefalitida je závažné infekční onemocnění centrální nervové soustavy člověka. Virus přenáší klíště obecné a specifická léčba tohoto onemocnění není stále dostupná. Léčí se pouze příznaky onemocnění.
V ordinaci se často setkáváme s tím, že rodiče nechají naočkovat své děti a na sebe nemyslí, přitom dospělí a starší lidé mívají těžší průběh tohoto onemocnění s možnými trvalými následky.
Zdroj: Státní zdravotní ústav (SZÚ): Infekce v ČR – ISIN.
OČKOVÁNÍ PROTI KLÍŠTOVÉ ENCEFALITIDĚ
Spolehlivou a specifickou formou ochrany je očkování, na které je nyní ideální doba. Očkování nepatří mezi povinná, ale je doporučené doporučené pro všechny osoby v ČR.
Vakcínu lze aplikovat i dětem od jednoho roku.
Očkování proti klíšťové encefalitidě patří mezi nejúčinnější dostupná očkování. Ochrana se vytvoří až u 99 % očkovaných. Očkování probíhá ve třech dávkách. Měsíc po první dávce očkování se aplikuje dávka druhá a po 14 dnech od druhé dávky je již člověk proti onemocnění chráněn. Již dříve očkované osoby by si měly zkontrolovat, zda není čas na posilovací dávku. První posilovací dávka se podává za 3 roky po základním očkování, další po 5 letech u osob do 60 let. U lidí nad 60 let věku se přeočkování provádí každé 3 roky jednou dávkou.
Osoby starší 50 let mají nárok na očkování zdarma, je hrazené z veřejného zdravotního pojištění, osoby mladší než 50 let mohou využít bonusových programů prevence u své pojišťovny.
KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA V ČR
Česká republika patří i přes podporu očkování stále mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropské unii a je stále zemí s nízkou proočkovaností.
Počty nakažených osob se pohybují průměrně mezi 500-900 případy ročně a jsou ovlivněny zejména počasím, které ovlivňuje aktivitu klíšťat a velikost populace klíšťat.
Zdroj: Státní zdravotní ústav (SZÚ): Infekce v ČR – ISIN.
Nakažená klíšťata se u nás vyskytují ve všech krajích. Typickými ohnisky jsou biotopy se smíšenými a listnatými porosty. Riziko výskytu klíšťat není pouze v lesích a volné přírodě, ale také v městských parcích a zahradách.
Vlivem oteplování a změn charakteru krajiny se ohniska s rizikem nákazy přesouvají z 200–800 m. n. m. i do vyšších nadmořských výšek až 1 100 m.n.m.
Mapa výskytu klíšťat přenášejících klíšťovou encefalitidu. Zdroj: www.kliste.cz
Objednejte se do centra očkování a cestovní medicíny Avenier kliknutím zde.
Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová