Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu. Proto Vám doporučujeme objednat se na odbornou konzultaci k lékaři do Očkovacího centra Avenier.

Základní očkování pro destinaci

Tetanus
Žloutenka typu A
Žloutenka typu B

Další doporučená očkování

Dětská obrna
Kapénkové infekce
Pravidelné očkování
Kde očkujeme?

Základní očkování pro každého cestovatele

Proti tetanu, jehož původce se vyskytuje celosvětově, se v ČR očkuje v rámci pravidelného očkování. Přeočkování se provádí po 10 - 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.

Proti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců (1 dávkou před odjezdem), ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.

Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní. Před odjezdem do zahraničí jsou nutné 2 dávky.

Další doporučení

Přenosná dětská obrna se v této zemi nevyskytuje. Přijíždíte-li však z endemické oblasti (Pákistán, Afghánistán, Nigérie), kde jste trávili 4 a více týdnů, může být po Vás záznam o platném očkování vyžadován.

Kapénkové infekce – cestujete-li letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, zvažte očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, spalničkám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově, některé celoročně a jiné sezónně.

Pravidelná očkování – zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). V případě potřeby Vám poradí lékař centra Očkování a cestovní medicíny, která očkování je potřeba obnovit.

Zdravotní tipy pro cestovatele do USA

Mezi oblasti nejčastěji navštěvované českými cestovateli patří Spojené státy americké, které nabízejí turistům mnoho krásných míst od národních parků, vodopádů až po moderní architekturu v podobě mrakodrapů. I když Spojené státy americké patří mezi vyspělé země s vysokou úrovní zdravotnictví, není vhodné podceňovat prevenci. Každý cestovatel by měl zvážit očkování proti žloutenkám typu A+B. Žloutenka typu A „nemoc špinavých rukou“ se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou, žloutenka typu B je přenášena krví, pohlavním stykem a jinými sekrety. Před každou cestou do zahraničí je vhodné ověřit si aktuální platnost očkování proti tetanu a pravidelných očkování (zarděnky, záškrt, spalničky, příušnice atd.). 

I do USA cestovatelům doporučujeme očkování proti meningokokové meningitidě. Toto onemocnění se přenáší vzdušnou cestou, riziko tohoto onemocnění je vyšší při cestování letadlem, vlakem, autobusem, případně jiným prostředky hromadné dopravy. 
Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat. Lékař centra Očkování a cestovní medicíny Vám zkontroluje platnost Vašich očkování, sestaví Vám individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách. V rámci cest do zahraničí je třeba nezapomínat na správně vybavenou cestovní lékárničku. Doporučeným obsahem lékárničky jsou léky na teplotu, léky na průjem, dezinfekce na kůži, náplasti, obvazy, antibakteriální gel na dezinfekci rukou, probiotika a další.Vzhledem k tomu, že se v USA hojně vyskytuje i lymská borelióza, onemocnění, které přenášejí klíšťata, doporučujeme při pobytu v přírodě zakoupení vhodných repelentů. Cestovatelům je doporučeno uzavřít vhodné cestovní pojištění, protože kvalitní lékařské péče v USA je velmi finančně nákladná.

Souhlasím Více informací

Tento web ke své funkčnosti používá cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.