Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu. Proto Vám doporučujeme objednat se na odbornou konzultaci k lékaři do centra Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Základní očkování pro destinaci

Tetanus
Žloutenka typu A
Žloutenka typu B

Další doporučená očkování

Břišní tyfus
Dětská obrna
Kapénkové infekce
Pravidelné očkování
Vzteklina
Kde očkujeme?

Základní očkování pro každého cestovatele

Proti tetanu, jehož původce se vyskytuje celosvětově, se v ČR očkuje v rámci pravidelného očkování. Přeočkování se provádí po 10 - 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.

Proti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců (1 dávkou před odjezdem), ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.

Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní. Před odjezdem do zahraničí jsou nutné 2 dávky.

Další doporučení

Očkování proti břišnímu tyfu se doporučuje pouze v určitých oblastech destinace a provádí se jednou vakcínou, která poskytuje ochranu na 3 roky. Přeočkování se provádí pouze v případě potřeby.

Přenosná dětská obrna se v této zemi nevyskytuje. Přijíždíte-li však z endemické oblasti (Pákistán, Afghánistán, Nigérie), kde jste trávili 4 a více týdnů, může být po Vás záznam o platném očkování vyžadován.

Kapénkové infekce – cestujete-li letadlem nebo jinými prostředky hromadné přepravy, zvažte očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, spalničkám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově, některé celoročně a jiné sezónně.

Pravidelná očkování – zkontrolujte si platnost pravidelných očkování (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). V případě potřeby Vám poradí lékař centra Očkování a cestovní medicíny, která očkování je potřeba obnovit.

Očkování proti vzteklině je doporučeno především pro cestování do přírody v odlehlejších oblastech nebo na venkov, při plánovaných výletech na kole nebo do jeskyní a pro dlouhodobější pobyty. Základní očkování se provádí třemi dávkami, první přeočkování je po jednom roce, poté každých 5 let.

Cestovatelské tipy před cestou do Izraele

Izrael se nachází na Blízkém východě, a pokud se do této země vydáte, určitě nezapomeňte navštívit oblíbený Jeruzalém, Betlém, Mrtvé moře nebo moderní velkoměsto Tel Aviv. Před cestou je doporučeno ověřit si aktuální podmínky pro vstup do dané země a stejně tak tomu je i v případě očkování. Lékařská péče, zvláště na venkově, není na takové úrovni jako v Evropě, proto doporučujeme cestovatelům preventivní očkování. Pro ochranu zdraví na cestách po Izraeli je doporučeno očkování proti hepatitidě typu A+B a břišnímu tyfu.  Před odletem si také ověřte platnost Vašeho očkování proti tetanu. Zkontrolujte si i platnost pravidelných očkování (záškrt, spalničky, příušnice). Preventivní vakcinace proti vzteklině je vhodná především při pobytu v odlehlejších oblastech nebo na venkově, při výletech a dlouhodobějších pobytech. Další očkování, které může lékař doporučit, jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.  Při úzkém kontaktu s místními obyvateli doporučujeme očkování proti meningokokovým nákazám.
Vezměte si s sebou cestovní lékárničku, ve které by neměly chybět léky, které pravidelně užíváte, a dále například i přípravky proti průjmům, léky na teplotu, probiotika, náplasti, dezinfekční gel atd.Jezte vše tepelně upravené, raději v restauracích než na ulicích.  Vodu kupujte raději pouze balenou a používejte ji i pro osobní účely, např. čištění zubů.V Izraeli se vyskytují infikovaní komáři, kteří přenáší nebezpečná onemocnění (např. Západonilskou horečku), proto doporučujeme vybavit se účinnými repelenty.Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou zdraví při cestách do zahraničí.

Souhlasím Více informací

Tento web ke své funkčnosti používá cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním.