MUDr. Hana Ševčíková
Dotazy, konzultace, informace
Filtry
Spalničky: Ročník 1985
Klíšťová encefalitida: Očkování po odstranění klíštěte
Plané neštovice: Riziko nákazy při pásovém oparu
Můj otec má pásový opar, objevil se mu ve čtvrtek a dneska šel k lékaři, který to potvrdil. Celý víkend jsme byli u něj a máme dceru (v srpnu ji budou 4 roky) ještě neměla plané neštovice. Je možné, že by u ní mohli propuknout? Za týden odlétáme na dovolenou k moři.
Kožní projevy (puchýřky) pásového oparu mohou být zdrojem infekce pro své okolí, i když riziko je výrazně menší, než od osoby s planými neštovicemi. Infekční bývají puchýřky do zaschnutí. Záleží, do jakého kontaktu se dcera dostala, zda v době Vaší návštěvy byly puchýřky vytvořeny.
Inkubační doba planých neštovic je 6–23 dnů. Existuje možnost očkovat kontakty s planými neštovicemi do 72 hodin po kontaktu, poslední den je dnes, počítáme-li sobotu. Sníží se tak riziko rozvoje onemocnění. Zároveň je třeba uvést, že se jedná o vakcínu, po které je vhodný 7-denní šetřící režim.
MUDr. Hana Ševčíková
HPV: Očkování v dospělosti
Ráda bych se Vás zeptala, je mi 35 let, jaké typy očkování proti HPV u mě připadají v úvahu?
Doporučuji nechat se očkovat vakcínou Gardasil 9 proti 9 typům papilomavirů. Vakcína je doporučená do věku 45 let, vakcína je účinná í proti genitálním bradavicím.
MUDr. Ilona Kochová
Virová hepatitida A: Očkování po kontaktu
MUDr. Ilona Kochová
Kuba: Cholera
Černý kašel: Očkování rodiče a kojence
MUDr. Hana Ševčíková
Zika: Riziko nákazy v těhotenství
Má kamarádka je momentálně na cestách po zemích Latinské Ameriky. Až se vrátí, budu v 2. měsíci těhotenství. Můj dotaz zní – existuje reálná hrozba, že by mě mohla eventuálně nějakým způsobem nakazit virem Zika? Nerada bych se jí vyhýbala.
Horečka Zika je přenášena komáry, krevní transfúzí, pohlavním stykem a z matky na dítě v průběhu gravidity. Komáři, kteří se uplatňují v přenosu, jsou druhu Aedes, přenos komáry druhu Culex, kteří se vyskytují v našem prostředí nebyl zatím prokázán. Reálné riziko přenosu neshledávám.
MUDr. Hana Ševčíková
JAR: Meningokokové nákazy
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS.
Tetanus: Promeškání termínu přeočkování
Cca za 10 dní odjíždíme s manželem na 3 měsíce do Rakouska a poté na 3 měsíce do Slovinska (pracovat na farmách). Manžel předevčírem zjistil, že má prošlé očkování tetanu, poslední očkování proběhlo v roce 2001. Jak v této situaci nejlépe a nejrychleji postupovat prosím? Je nutný odběr krve, kam ho praktický lékař poslal? Bude stačit jedna dávka, nebo bude nutné jich absolvovat více? (Nebo to se pozná až z té krve?) Snažíme se shromáždit informace z různých zdrojů, protože jeho současný i bývalý praktický lékař podává nejasné informace.
Očkování proti tetanu se provádí u zdravých osob do 60 let co 15 let, u osob nad 60 let a imunodeficitních co 10 let. Pokud je interval delší, ve Vašem případě je to 16 let, je vhodné vyšetřit hladinu paměťových protilátek proti tetanu a na základě této hodnoty pak rozhodnout, zda bude stačit jedna dávka nebo zda je hladina tak nízká nebo negativní, že se budou muset podat dávky tři – tato situace však nastává málokdy.
Pokud by se náhodou stalo, že výsledky nebudou do doby Vašeho odjezdu k dispozici, v každém případě je vhodné podat minimálně jednu dávku.
MUDr. Hana Ševčíková
Klíšťová encefalitida: Očkování po prodělání zánětu mozkových blan
MUDr. Hana Ševčíková
Spalničky: Očkování v dospělosti
Zeptejte se našich odborníků
Své otázky prosím pokládejte až po prostudování našich webových stránek, které přinášejí srozumitelné informace o jednotlivých nemocech, vakcínách a jejich schématech očkování, ceně a další. Zasílání dotazů na informace, které lze na našem webu lehce dohledat zbytečně zahlcuje naše lékaře, čímž se prodlužuje čas odpovědí.
Upozorňujeme, že tato poradna není určená pro pravidelné očkování dětské populace, které se provádí v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost.