Světový imunizační týden 2025

Od 24. do 30. dubna 2025 si připomínáme Světový týden očkování, iniciativu Světové zdravotnické organizace (WHO), která má za cíl zdůraznit význam očkování a jeho pozitivní dopad na zdraví jednotlivců i celých společností. Letos se tato celosvětová kampaň nese pod heslem „Očkování pro všechny je v lidských silách“, které ukazuje, že prevence nemocí díky očkování je nejen možná, ale dosažitelná pro každého.



Proč je očkování důležité?

Očkování patří k největším úspěchům moderní medicíny, protože chrání nejen jednotlivce, ale i celé komunity prostřednictvím kolektivní imunity. Od roku 1974 vakcíny zachránily více než 154 milionů životů – to znamená asi šest zachráněných životů každou minutu za posledních 50 let. Vakcína proti spalničkám je nejvýraznějším příkladem úspěchu, protože zachránila nejvíce životů ze všech vakcín.

Pravé neštovice: příběh úspěchu

Pravé neštovice, nemoc, která ve 20. století usmrtila přes 300 milionů lidí, byly díky celosvětové vakcinaci úplně vymýceny. Poslední případ byl zaznamenán v roce 1977 – důkaz o síle očkování v praxi.

Očkování dnes: Nejen pro děti

Očkování je dnes důležité nejen pro děti, ale i pro dospělé. Přeočkování proti tetanu nebo očkování proti chřipce, klíšťové encefalitidě či pneumokokům snižuje riziko komplikací, zvláště u seniorů a chronicky nemocných. Cestovatelské očkování, jako je ochrana proti žluté zimnici, břišnímu tyfu nebo hepatitidě A a hepatitidě B, zajišťuje bezpečnost při cestách do zahraničí.

Ne všichni mají k očkování stejný přístup 

Navzdory úspěchům zůstává očkování nedostupné milionům lidí, zejména v rozvojových zemích. Překážkami mohou být nedostatečná zdravotnická infrastruktura, nedostatek finančních prostředků, nedostupnost vakcín nebo dezinformace.

Například v roce 2023 více než 22 milionů dětí nebylo očkováno proti spalničkám ani první dávkou a dalších 12 milionů ani druhou dávkou, přestože vakcína proti spalničkám zachránila více životů než jakákoli jiná vakcína za posledních padesát let.

Tato situace představuje značné zdravotní riziko nejen pro nechráněné děti, ale i pro celou globální komunitu, protože vznikají ohniska nemocí, která mohou překračovat hranice států. Proto je důležité zajistit rovný přístup k očkování všem lidem bez ohledu na to, kde žijí.

Prevence je lepší než léčba

Epidemie na jednom místě je hrozbou pro celý svět. Nejlepší ochranou je prevence – tedy zajistit očkování včas a vždy. Očkování každoročně zachrání 3,5 až 5 milionů životů tím, že chrání před nemocemi, které by jinak mohly vést k vážným komplikacím nebo smrti. Například spalničky, které jsou vysoce nakažlivé, mohou způsobit závažné komplikace, jako je zápal plic, otok mozku (encefalitida) a dlouhodobé oslabení imunitního systému. Očkování proti spalničkám má 97% účinnost a od roku 1974 zachránilo odhadem už 154 milionů životů.

Bohužel, v posledních letech dochází k poklesu proočkovanosti, což vede k nárůstu výskytu těchto nemocí. V roce 2023 bylo hlášeno 10,3 milionu případů spalniček a 107 500 úmrtí, převážně mezi dětmi mladšími pěti let. Tento nárůst je alarmující a ukazuje na nutnost posílení očkovacích programů a zajištění dostupnosti vakcín pro všechny.

Prevence prostřednictvím očkování je nejen zdravotně, ale i ekonomicky výhodná. Zabráněním šíření nemocí se snižují náklady na léčbu a hospitalizaci, a zároveň se chrání produktivita společnosti. Investice do očkovacích programů se tak mnohonásobně vrací v podobě zdravější populace a stabilnější ekonomiky.

Vakcíny chrání v každém věku

V současnosti existují vakcíny proti více než 30 infekčním nemocem, které chrání zdraví lidí napříč všemi věkovými skupinami. Díky rozsáhlým očkovacím programům se podařilo výrazně snížit výskyt mnoha závažných onemocnění, včetně dětské obrny.

Dětská obrna (poliomyelitida) byla dříve hlavní příčinou trvalé paralýzy u dětí. Před zahájením celosvětové očkovací iniciativy v roce 1988 paralyzovala každoročně přibližně 350 000 dětí ve více než 125 zemích. Díky úsilí iniciativy Global Polio Eradication Initiative (GPEI) se podařilo snížit počet případů o více než 99 %, přičemž dnes je výskyt divokého polioviru omezen pouze na dvě země – Afghánistán a Pákistán.

Společně k lepší budoucnosti

Díky desetiletím spolupráce vlád, humanitárních organizací, zdravotníků i rodičů se podařilo vymýtit pravé neštovice a téměř vymýtit dětskou obrnu. Dnes však tyto těžce vydobyté úspěchy čelí ohrožení. Je klíčové nepolevit – základní vakcíny musí být dostupné pro každé dítě a ochrana před nemocemi zajištěna lidem všech věkových skupin. Vývoj nových vakcín, například proti malárii je zásadní pro boj s nejodolnějšími nemocemi současnosti i pro přípravu na budoucí zdravotní hrozby. Abychom na dosavadní úspěchy navázali i v příštích desetiletích, je třeba pokračovat v investicích do očkování. WHO proto vyzývá vlády k podpoře programů, jako je Gavi, The Vaccine Alliance, a dalších klíčových iniciativ.