Malárie

Očkování proti malárii doposud neexistuje.

Malárie je jedno z nejzávažnějších infekčních onemocnění, které si ročně vyžádá přes půl milionu lidských životů. 

Očkovací látka doposud nebyla vyvinuta

Naši lékaři vám rádi poskytnou konzultaci ohledně
preventivních opatření - objednat konzultaci

Výskyt

Afrika, Jižní Amerika (Amazonie), jižní a jihovýchodní Asie
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Cestovatelé do endemických oblastí, děti, těhotné ženy a osoby s imunodeficitem

Postihuje

Krev a další orgány

Pojišťovna


-

>

Výskyt

Malárie se vyskytuje především v tropické a subtropické Africe, dále Střední a Jižní Americe, některých částech Asie a Tichomoří.

Přenos

Malárie je parazitární onemocnění přenášené samičkou komára rodu Anopheles.

Komár přijme sáním krve infikované osoby mikroskopické částice parazita a stává se potenciálním přenašečem. Parazité se přenesou do krevního oběhu postiženého, následně se dostávají do jater, kde mohou některé druhy Plasmodií (původce malárie) přežívat i léta a být příčinou opakovaných vzplanutí infekce. Následně dochází k množení parazita v červených krvinkách.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy je nemocný člověk.

Inkubační doba

Inkubační doba trvá obvykle 1–6 týdnů.

Příznaky

Mezi typické příznaky malárie, jež se objeví většinou po 10-15 dnech od nákazy, patří horečka, zimnice, bolest kloubů a pocení. Malárie může také zapříčinit chudokrevnost a kvůli ztrátě a rozpadu červených krvinek i žloutenku. Úvodní příznaky malárie můžou být velmi nespecifické – bolesti břicha, nechutenství, průjem, celková slabost a únava, pocení – což komplikuje diagnostiku. Onemocnění proto nemusí být včas rozpoznáno. Pokud není tropická malárie včas léčena, může postižený upadnout do kómatu a často dochází k úmrtí kvůli otoku mozku. Obzvláště rizikový je průběh nemoci u dětí.

Ochrana a prevence

Možnosti prevence zahrnují používání moskytiér, účinných repelentů a insekticidů a léků proti malárii (na lékařský předpis). Rozhodnutí ohledně druhu a způsobu antimalarické chemoprofylaxe patří do kompetence odborníků na cestovní medicínu. Riziko onemocnění se liší region od regionu - závisí např. na přesné oblasti pobytu, ročním období, délce a charakteru pobytu, plánovaných aktivitách a výletech, zdravotním stavu cestovatele, atd.

Vakcíny dostupné nejsou. Antimalarika je možné si vyzvednout v lékárně na základě receptu předepsaného lékařem.

Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Pobřeží slonoviny: Malárie a těhotenství

V březnu 2020 cestuji pracovně do Pobřeží slonoviny a v květnu 2020 do Nigérie. Jelikož se jedná o malárické oblasti, chystám se brát antimalarika. V současné době plánuji otěhotnět a tudíž budu muset početí/otěhotnění odložit. Jak dlouho po dobrání antimalarik doporučujete počkat? Jaká jsou rizika, pokud otěhotním dříve?
Dobrý den, doporučuji s početím vyčkat cca 1 měsíc od dobrání antimalarik, které se berou obvykle (Malarone) ještě týden po opuštění rizikové oblasti.
Do této oblasti je vhodná i celá řada preventivních opatření v podobě očkování, doporučuji osobní konzultaci. Malárie může mít negativní vliv na průběh gravidity.

MUDr. Hana Ševčíková

Rezervujte si termín ještě dnes

Konzultace pro: Malárie

Jak funguje konzultace?

Konzultace k očkování do zahraničí

Konzultace stojí 300 Kč, ale pokud se necháte naočkovat, je pro Vás zdarma.

Obvykle očkujeme již při první návštěvě, takže se nemusíte bát ztráty času.

Cena: 300 Kč
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita