Žloutenky

Každým rokem jsou v ČR diagnostikovány stovky případů infekce i bez epidemického výskytu. U části dalších pacientů se probíhající nemoc nepodaří laboratorně potvrdit. V rámci ČR patří tato infekce k běžně se vyskytujícím nemocem.

Kombinované očkování proti žloutenkám A+B

Cena za dávku: dle vakcíny
  • Objednání na konkrétní čas bez zdlouhavého čekání v čekárně
  • Konzultace s opravdovými odborníky ve svém oboru
  • Většina vakcín je dostupná přímo v ordinacích

Výskyt

Svět
(seznam destinací)

Ohrožená skupina

Vnímaví jedinci, intravenózní uživatelé drog, osoby s chron. VHB (u VHD)

Postihuje

Játra

Pojišťovna

Příspěvek až 2 000 Kč, dle pojišťovny

Seznam vakcín

Pokud si nejste jistí, vhodnou vakcínu vám rádi doporučí naši lékaři.

Twinrix pro dospělé

2 140 Kč / za dávku

Očkování

Poskytujeme samostatné očkování proti žloutence typu A nebo proti žloutence typu B. A současně i kombinovanou vakcínu proti žloutenkám A + B.

Žloutenka typu C

Popis

Žloutenka typu C je virové infekční onemocnění jater. Původce nákazy byl objeven až v 80. letech 20. století, v roce 1992 bylo zahájeno plošné vyšetřování dárců krve.

Zdroj a přenos nákazy

Původcem nákazy je virus hepatitidy C (HCV). Onemocnění se přenáší krví od nakaženého člověka, pohlavním stykem (nízké riziko) a při porodu z nakažené matky na dítě. V současné době je největší riziko nákazy při nitrožilní aplikaci drog, sdílení společných jehel. V méně vyspělých zemích může dojít k přenosu ve zdravotnickém zařízení (transfuze, injekce, chirurgický zákrok), při piercingu či tetování nebo jiných invazivních výkonech.

Příznaky a inkubační doba

Nemoc může dlouhou dobu probíhat bezpříznakově, nemocný pacient může mít jen nespecifické příznaky jako jsou únava, přechodná ztráta chuti k jídlu, svědění kůže, pocit napětí v pravém podžebří a trávicí obtíže. Po letech může onemocnění přejít do chronického stadia a vést k jaterní cirhóze, rakovině jater a jaternímu selhání.

Inkubační doba je 15 až 150 dní.

Ochrana a prevence

Dosud neexistují vakcíny k prevenci žloutenky typu C. V rámci prevence se nedoporučuje sdílet hygienické pomůcky (holení, zubní kartáčky), na krvácející rány používat dezinfekci a krytí. Důležitým preventivním opatřením je zavedení vyšetření dárců krve a používání jednorázových jehel. Z důvodu možného přenosu pohlavní cestou je významnou prevencí používání kondomu. U intravenózních uživatelů drog je nutné využívat výměnný program jehel a dodržovat nesdílení injekčních jehel.

 

Žloutenka typu D

Popis

Žloutenka typu D je závažné virové infekční onemocnění jater vyskytující se celosvětově.

Zdroj a přenos nákazy

Původcem nákazy je virus hepatitidy D (HDV). Samostatná virová hepatitida D neexistuje, virus žloutenky typu D může člověka napadnout pouze v přítomnosti viru žloutenky typu B. Zdrojem infekce je člověk. Virus žloutenky typu D se přenáší nakaženou krví, pohlavním stykem. Rizikové je sdílení injekčních jehel u nitrožilních narkomanů. K přenosu též může dojít z nemocné matky na plod.

Příznaky a inkubační doba

Průběh onemocnění je obdobný jako u žloutenky typu B. Pacient buď onemocní žloutenkou typu B a D současně, nebo má nejprve žloutenku typu B a poté onemocní žloutenkou typu D. Při této následné infekci má onemocnění mnohem závažnější průběh a je mnohem vyšší riziko akutního jaterního selhání a přechodu do chronického stadia, jaterní cirhózy.

Inkubační doba je 3 až 120 dní.

Ochrana a prevence

Důležitým preventivním opatřením bylo zavedení vyšetření dárců krve, používání jednorázových jehel a zavedení pravidelného očkování proti žloutence typu B. Z důvodu možného přenosu pohlavní cestou je významnou prevencí používání kondomu. Preventivním očkováním proti žloutence typu B je zabráněno i následnému možnému onemocnění žloutenkou typu D.


Žloutenka typu E

Popis

Žloutenka typu E je virové infekční onemocnění jater vyskytující se celosvětově. Rozsáhlé epidemie byly zaznamenány ve střední, jižní a jihovýchodní Asii, severní a západní Africe, Střední Americe. V ČR je v posledních letech ročně evidováno několik stovek případů onemocnění. Velmi nebezpečné je toto onemocnění pro těhotné ženy zejména v posledním trimestru těhotenství (vysoká pravděpodobnost potratu, narození mrtvého plodu).

Zdroj a přenos nákazy

Původcem je virus hepatitidy E. Zdrojem infekce je nakažený člověk, ale i zvířata, nejčastěji prase. Infekce se šíří kontaminovanou vodou a nedokonale tepelně upravenými potravinami. Virus se může přenášet z těhotné matky na dítě.

Příznaky a inkubační doba

Klinický průběh nemoci je velmi podobný jako u žloutenky typu A, ale často má nemoc těžší průběh. Mezi typické symptomy patří žloutenka, tmavá moč, bledá stolice, únava, nechutenství, bolest břicha, nadýmání, tlak v pravém podžebří, chřipkovité příznaky. Příznaky většinou přetrvávají delší dobu, než je tomu u žloutenky typu A.

Inkubační doba je 15 až 65 dní.

Ochrana a prevence

Vakcinace možná není, je třeba dodržovat zásady osobní hygieny. V rizikových oblastech používat nezávadnou vodu a potraviny.

 

Mýty a fakta o očkování proti žloutence

Virus hepatitidy A přenášejí zežloutlí lidé, takovým se vyhnu
Infikovaný člověk vylučuje virus již několik týdnů před nástupem prvních příznaků, kdy ještě o své nákaze neví. Může tak infikovat své nejbližší i úplně cizí osoby. U části nemocných nemoc probíhá bez typických příznaků, i tak však virus kolem sebe vylučují.

Když si budu pravidelně mýt ruce, neonemocním
Mytí rukou po doteku s každým povrchem a předmětem není prakticky možné. Virus přežije při pokojové teplotě i několik týdnů, ve zmraženém stavu dokonce mnohem déle. Jeho likvidace je možná až použitím chemické dezinfekce nebo 5minutovým varem. Kromě předmětů, kterých se běžně dotýkají ruce jako (peníze, madla nákupních vozíků, držadla v hromadné dopravě, zábradlí, pásy eskalátorů, kliky, bankomaty, zvonky, apod.), může být virus v jídle, pití nebo v ledu do nápojů.

V ČR se nemoc vyskytuje jen občas ve formě epidemie u rizikových skupin
Každým rokem jsou v ČR diagnostikovány stovky případů infekce i bez epidemického výskytu. U části dalších pacientů (především dětí) probíhá nemoc bezpříznakově, přesto virus vylučují.

Žloutenka je problémem chudých rozvojových zemí a tam já nejezdím
V chudších oblastech světa je virová hepatitida A samozřejmě častější, vyskytuje se však běžně i u nás. Cizinci jezdící k nám a stejně tak neočkovaní čeští cestovatelé vyjíždějící bez očkování do zahraničí mohou virus šířit ve svém okolí i měsíce po návratu.

Nechám se očkovat, až pokud budu v kontaktu se žloutenkou
Očkování po kontaktu s nemocí je sice možné, bez předchozí přítomnosti protilátek však musí riziková osoba absolvovat celou řadu povinných opatření, včetně opakovaných odběrů krve, stolice, podřídit se zvýšenému zdravotnímu dozoru resp. karanténě po dobu 50 dnů. To všem kontaktům značně komplikuje život. Pro očkovanou osobu je situace po kontaktu s nemocí mnohem jednodušší a karanténa není potřebná.

Vakcína je příliš drahá
Dvě dávky vakcíny proti virové hepatitidě A poskytují dlouhodobou až doživotní imunitu, tím pádem je finanční efektivita vysoká.

Příspěvek pojišťovny

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.


Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.

Poradna

Žloutenka: Očkování do zahraničí

Má smysl, abych se před cestou do zahraničí nechal očkovat proti hepatitidě A a B?

Očkování proti hepatitidám Vám doporučuji i bez cesty do zahraničí. Riziko nákazy je aktuální také v ČR.

MUDr. Hana Tkadlecová

Žloutenka: Očkování žloutenka A + B

Ráda bych se nechala očkovat proti žloutence A i B. V záznamech jsem nedohledala, zda očkování v minulosti proběhlo. Jak mám nyní postupovat?

Je nutné vyšetřit hladinu protilátek proti virové hepatitidě B- antiHBs a proti virové hepatitidě A- anti HAV IgG. Vakcinace proti VHB se v ČR provádí od roku 1989 (vakcína Engerix- B, 3 dávky v očkovacím průkazu). Očkování proti VHA není součástí pravidelného očkování dětí. 

MUDr. Hana Ševčíková

Rezervujte si termín ještě dnes

Kombinované očkování proti žloutenkám A+B

Cena za dávku: dle vakcíny
Mapa ordinací x

Najděte si nejbližší ordinaci

Největší síť očkovacích center v ČR.

  • Odbornost
  • Dostupnost
  • Kvalita