Proč jsou klíšťata aktivnější?
Klíšťata milují teplo a vlhko. Když teploty přesáhnou 5 °C a chybí sněhová pokrývka, která by je izolovala od okolí, vylézají ze svých úkrytů pod spadaným listím a hledají hostitele. „Dlouhé a suché mrazy klíšťatům škodí, ale mírné zimy jim naopak prospívají,“ vysvětluje doc. Maďar. Podle Českého hydrometeorologického ústavu byly teploty v loňském roce o 2 °C vyšší než dlouhodobý průměr, a prosinec 2024 přinesl odchylku +1,3 °C. Tento trend pokračoval i v lednu 2025, což znamená, že klíšťata mohou být aktivní už nyní, na jaře.
Teplé počasí navíc pomáhá přežít i drobným hlodavcům, kteří jsou pro klíšťata klíčovým zdrojem krve. Larvy klíšťat se na nich živí, později se vyvinou v nymfy a dospělce, kteří pak představují hrozbu i pro člověka. Právě nymfy a dospělá klíšťata mohou přenášet vážná onemocnění, jako je lymeská borelióza nebo klíšťová encefalitida.
Stoupající počet nakažených
Data Státního zdravotního ústavu ukazují, že v roce 2024 bylo hlášeno 4031 případů lymeské boreliózy a 670 případů klíšťové encefalitidy. Oproti roku 2023 jde o nárůst, který upozorňuje na problém – mnoho lidí prevenci stále podceňuje. Nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy za poslední dekádu byl zaznamenán v roce 2020, kdy se nakazilo 856 lidí.
Klíšťová encefalitida: Tichý, ale nebezpečný nepřítel
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které může začít nenápadně – horečkou, únavou, bolestí hlavy či kloubů. Po krátkém ústupu příznaků však může přijít druhá, mnohem závažnější fáze, kdy virus napadne centrální nervový systém. „Může dojít k zánětu mozkových blan nebo mozku, obrnám, a v krajním případě i k úmrtí,“ varuje doc. Maďar. Specifický lék proti viru neexistuje, proto je očkování nejlepší cestou, jak se chránit.
Očkování: Dostupné a účinné
Dobrou zprávou je, že proti klíšťové encefalitidě existuje spolehlivá ochrana – vakcína. V Česku máme dvě vysoce účinné vakcíny s dobrou bezpečností. Očkování je hrazeno pojišťovnou pro osoby nad 50 let, ostatní mohou využít příspěvky z preventivních programů. Děti od 1 roku dostávají stejnou vakcínu v poloviční dávce.
Jak se chránit hned teď?
- Vyhýbejte se husté vegetaci a vysoké trávě.
- Noste světlé oblečení, používejte repelent.
- Po návratu z přírody oblečení vyklepejte a důkladně se prohlédněte.
- Klíště odstraňte co nejdříve jemnou pinzetou.
„Virus se může přenést už za dvě hodiny od přisátí, a malé nymfy snadno přehlédnete. Očkování je proto nenahraditelné,“ uzavírá doc. Maďar.
Nečekejte na první příznaky
Klíšťová encefalitida už dávno není jen letní záležitostí. Pokud zvažujete ochranu, jednou z nejlepších možností je očkování. V našich centrech vám rádi poskytneme veškeré informace a poradíme s vhodným postupem.
Objednat se můžete do kteréhokoliv z našich 22 očkovacích center.