Přenos
Lymskou boreliózu přenášejí klíšťata na člověka i na zvířata. Bakterie rodu Borrelia přežívají ve střevě infikovaného klíštěte a v okamžiku přisátí se přemísťují do jeho slinných žláz a následně do těla postiženého. Přenos borelií vyžaduje delší čas, proto je riziko infekce tím vyšší, čím delší dobu bylo klíště přisáto.
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy jsou zvířata, především hlodavci, drobní savci, vysoká zvěř, bažanti apod.
Inkubační doba
Inkubační doba je 3–32 dní.
Příznaky
Po přisátí infikovaného klíštěte je typickým projevem onemocnění zarudnutí v okolí místa, kde bylo klíště přisáto. Toto zarudnutí má většinou přesně ohraničený červený tvar se světlým středem. Dalšími příznaky jsou horečka, malátnost, únava, nevolnost či bolesti svalů a kloubů. U části postižených se nemoc může již v časném stadiu projevit jako zánět mozkových blan s obrnou zejména lícního nervu. V případě, že onemocnění není včas odhaleno a léčeno, může dojít k závažnějšímu postižení kloubů, kůže, srdce, nervového systému a dalších orgánů.
Ochrana a prevence
Nemoc se léčí pomocí dlouhodobého užívání antibiotik. Proti lymeské borrelióze neexistuje prevence v podobě očkování a lékaři umí léčit až nastalou situaci. Základní prevencí je pak co nejvíce snížit riziko přisátí klíštěte pomocí výběru vhodného oblečení, používáním repelentů a dalších ochranných pomůcek.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.