Spalničky: Aktuální situace a prevence

Spalničky jsou infekční virové onemocnění způsobené virem rodu Morbillivirus jehož přenašečem je člověk. Šíří se kapénkovou infekcí a patří k nejnakažlivějším onemocněním. Virus zůstává aktivní ve vzduchu nebo na infikovaných površích po dobu až 2 hodin. Inkubační doba bývá 8–21 dní po vystavení viru a nakažlivost začíná již jeden den před 1. výskytem příznaků. Časné příznaky se podobají běžnému nachlazení, obvykle trvají 4–7 dní a patří k nim:

  • vzestup tělesné teploty (3. - 7. den může vystoupat i přes 40°C)
  • rýma
  • kašel
  • zánět spojivek - zarudnutí očí (může být i slzení)

Mohou se objevit malé bílé skvrny na vnitřní straně tváří. Vyrážka, která bývá nejvýraznějším příznakem onemocnění, začíná asi 7–18 dní po expozici, obvykle začíná za ušima a na zátylku, šíří se na obličej a horní část krku. V průběhu tří dnů se může šířit i na trup a horní a dolní končetiny. Po 5-6 dnech klesá tělesná teplota a vyrážka začíná blednout.

Komplikace onemocnění mohou zahrnovat:

  • závažné dýchací problémy včetně zápalu plic
  • encefalitidu (infekce způsobující otok mozku a potenciálně jeho poškození)
  • slepotu
  • těžký průjem a s ním související dehydrataci
  • ušní infekci

V případě nákazy v těhotenství hrozí navíc předčasný porod dítěte s nízkou porodní hmotností. Komplikace jsou nejčastější u dětí do 5 let a dospělých ve věku nad 30 let a mohou vést k hospitalizaci nakaženého a případně i k jeho úmrtí.

Léčba onemocnění je symptomatická. Spalničkám lze předejít dvěma dávkami kombinované vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. (Tato vakcína je v ČR součástí pravidelného očkování u dětí.) Přesto dle Světové zdravotnické organizace (WHO) nedostalo celosvětově v roce 2023 ani 1 dávku očkování proti spalničkám více než 22 milionů dětí. Celosvětově se navíc odhaduje, že první dávku vakcíny proti spalničkám obdrželo pouze 83 % dětí v loňském roce, zatímco doporučenou druhou dávku pouze 74 %. (Nízkou míru proočkovanosti připisuje WHO a UNICEF mimo jiné vynechání rutinního očkování dětí v průběhu pandemie covid-19.)

WHO uvádí, že v každé zemi a komunitě je zapotřebí alespoň 95% pokrytí dvěma dávkami vakcíny proti spalničkám, aby se zabránilo propuknutí epidemie. Cílem Světové zdravotnické organizace byla eradikace (vymýcení) spalniček do roku 2020. K tomu ale nedošlo. Důvody, proč se eradikace nepodařilo dosáhnout jsou shrnuty ve starším článku nazvaným Nezapomínejme na spalničky.

Dle dostupných údajů nahlásilo potvrzené případy spalniček za období 12 měsíců (od 1. listopadu 2023 do 31. října 2024) 30 členských států Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. Jednalo se celkem o 18 044 případů. Z toho 7 978 (44,2 %) případů bylo u dětí do pěti let a 5 165 (28,6 %) případů bylo ve věku 15 let a více. Nejvyšší četnost oznámení byla pozorována u dětí do jednoho roku a dětí ve věku 1-4 roky. Z 15 163 případů se známým stavem očkování bylo 13 228 (87,2 %) neočkovaných, 1 256 (8,3 %) bylo očkováno jednou dávkou vakcíny proti spalničkám, 634 (4,2 %) bylo očkováno dvěma nebo více dávkami a u 25 (0,2 %) není znám počet aplikovaných dávek.

Úmrtí byla hlášena z Rumunska (12 případů) a Irska (1 případ).

Ve zbytku světa nárůst případů spalniček zasáhl především Afriku, východní Středomoří, jihovýchodní Asie a západní Pacifik, přičemž velká ohniska byla hlášena v 57 zemích. Téměř polovina všech významných ohnisek se vyskytla v africkém regionu. Od dubna do září 2024 bylo celosvětově nejvíce případů hlášeno z těchto států:

Panamerická zdravotnická organizace (PAHO) vydala epidemiologické varování kvůli nedávné identifikaci klastrů a případů spalniček v Americe. V roce 2024 bylo do 5. října registrováno více než 14 000 případů podezření na spalničky, přičemž 376 bylo potvrzeno v osmi zemích Ameriky, zejména ve Spojených státech (267 případů z nichž u 40 % byla potřebná hospitalizace vzhledem ke komplikacím), Kanadě (82) a Argentině (11). Většina těchto případů byla importována nebo souvisí s importem. (Americký region byl v roce certifikován 2016 jako země bez endemických spalniček.)

Nejnovější nárůst nových případů pak hlásí i další země, např. Etiopie, Maroko a Vietnam v oblasti Ho Či Minova města.

Vypracovala: Mgr. Klára Kutačová

Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová

Zdroje: