Počet nakažených spalničkami roste

Vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (MMR) patří v ČR mezi pravidelná očkování. Díky celosvětovým vakcinačním programům se předpokládalo, že se podaří spalničky do roku 2015 vymýtit.

Očkovat první dávkou vakcíny by se měly děti mezi 13. a 18. měsícem života, přeočkování druhou dávkou následuje v 5 letech. (Toto pravidelné očkování je hrazeno ze státního rozpočtu.)

Dlouhodobě se ale proočkovanost u nás snižuje (nyní se pohybuje kolem 85 %). K zajištění celopopulační ochrany je však zapotřebí dosáhnout proočkovanosti alespoň 95 %.

Nárůst výskytu souvisí s několika faktory, mezi něž patří chybějící (nebo neúplné nebo opožděné) očkování u dětí, vyvanutí imunity u jedinců očkovaných před desítkami let a import případů ze zahraničí.

V mnoha evropských státech se v současnosti potýkají s epidemií spalniček, a tak se i cestování po Evropě stává pro vnímavé jedince rizikové, a díky letním dovoleným lze předpokládat další importy do ČR.

Nejvíce případů za poslední rok hlásí v rámci Evropy Rumunsko, Rakousko, Belgie, Francie, Německo, Itálie a Polsko. Hlášeno bylo za posledních 12 měsíců v zemích EU více než 10 000 případů.


Jak jsme popisovali již v předchozím článku, spalničky jsou vysoce infekční onemocnění. Jeden nakažený může infikovat 12–18 nechráněných osob. U 30 % z nich pak může způsobit komplikace zahrnující např.:

  • ušní infekce, které mohou vést k hluchotě
  • poškození rohovky, které může vést ke slepotě
  • encefalitidu a otok mozku a další
  • časté jsou i bakteriální komplikace

Přibližně u čtvrtiny nakažených osob je potřebná hospitalizace. Spalničky mohou mít i smrtelný průběh. Silně ohroženy jsou děti mladší 1 roku, které očkovány ještě být nemohou a před onemocněním by je měla chránit kolektivní imunita, a lidé s poruchou imunity.

Vypracovala: MUDr. Hana Tkadlecová

Zdroje: