Státní zdravotní ústav informuje o výskytu několika případů výskytu spalniček v České republice od začátku letošního roku. Tyto informace byly zveřejněny i českými médii, např.: Českou televizí.
Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, přičemž infekční může být již na konci inkubační doby, která trvá obvykle 8 – 21 dní. Virus zůstává aktivní ve vzduchu nebo na infikovaných površích po dobu až 2 hodin.
Počáteční příznaky se podobají běžnému nachlazení, zahrnují rýmu, kašel a zvýšenou teplotu. Může se objevit i zánět spojivek. Třetí až sedmý den může horečka vystoupat přes 40°C, dochází k výsevu vyrážky, která začíná na hlavě (začíná za ušima a na zátylku) a dále se šíří na trup a končetiny. Onemocnění může být zkomplikováno bronchitidou, pneumonií, nebo i meningitidou. Může vést k hospitalizaci nakaženého i úmrtí.
Léčba onemocnění je symptomatická. Proti onemocnění je možné preventivní očkování. Kombinovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám je součástí povinného očkování dětí. U dospělých ve věkové skupině 35-55 let se opět zvyšuje riziko onemocnění, proto se doporučuje přeočkování jednou dávkou vakcíny i v dospělosti. K vytvoření kolektivní imunity je dle Světové zdravotnické organizace potřeba alespoň 95% proočkovanost populace.
V roce 2023 hlásilo 30 členských států EU/EHP 2 361 případů spalniček, přičemž nebyla hlášena žádná úmrtí. Od začátku letošního roku výskytu onemocnění (včetně několika úmrtí) narůstá po celém světě. Na území EU navíc zemřelo již 9 nakažených osob (v Rumunsku a Irsku). Od začátku roku bylo v EU hlášeno více než 7 500 případů, z toho 7 243 v Rumunsku.
- V Argentině, kde se ale jednalo o importovanou nákazu ze Španělska.
- V Austrálie 2 importované případy, první z Dubaje a druhý z nespecifikované země v JV Asii.
- V Bosně a Hercegovině od začátku roku 141 případů.
- Izrael hlásí 4 případy (celkově již 18 od poloviny prosince 2023).
- V nizozemského Eindhovenu, kde se vyskytlo 15 případů.
- Portugalsko potvrdilo 9 případů od začátku roku.
- V Řecku se jedná o 19 případů převážně ve věkové skupině 40-55 let.
- Lokální nákazu hlásí i Tchaj-wan, původ infekce se vyšetřuje.
- Zvýšený výskyt onemocnění hlásí i 11 států USA. Přičemž v USA poklesla proočkovanost dětí (4-6 let) dvěma dávkami MMR vakcíny na 83,6 %.
- Velká Británie zaznamenala od ledna do poloviny února 167 případů, největší výskyt byl v Birminghamu. Ve spojitosti s cestováním do této oblasti byl zaznamenán případ úmrtí irského občana, který na spalničky zemřel v Dublinu. Nejnovější případ nákazy ze Spojeného království byl hlášen v Severním Irsku.
K dalším zemím s hlášeným výskytem spalniček patří: Brazílie, Burkina Faso, Chile, Irák, Japonsko, Kanada, Kostarika, Kyrgyzstán, Malajsii, Maroko, Nepál, Nigérie, Peru, Rumunsko, Řecko, Senegal a Švýcarsko.
Garantka obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová
https://www.zdravotnickydenik.cz/2024/02/sedm-lidi-v-eu-podlehlo-spalnickam-klesa-proockovanost/?fbclid=IwAR1VGy6JHp6B_CP89SRKjNPs_He6eAAtv_tt1zXQHv88lyd-Nc8amMzw9ss
https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/measles-annual-epidemiological-report-2023
https://www.ecdc.europa.eu/en/measles
/cz/prevence-spalnicek-s-ohledem-k-aktualni-situaci-na-ukrajine?fbclid=IwAR1fplqh-5Ep8gI0Wa8rANf63KFz6rtWk_tPwPD88wTPAzlpqJhZOBKAKe4
www.promedmail.org