Výskyt
Onemocnění je rozšířeno po celém světě s maximem výskytu v jihovýchodní Asii, Africe a Středním východě.
Přenos
Zarděnky se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének, které vznikají při mluvení, kašlání a kýchání nemocného člověka nebo kontaktem s kontaminovanými předměty. Onemocnění se může také přenést během těhotenství z matky na plod.
Zdroj nákazy
Zdrojem nemoci je člověk s viditelnými projevy nebo bez nich. Člověk je infekční již koncem inkubační doby, několik dní před a po objevení vyrážky.
Inkubační doba
Inkubační doba je 2–3 týdny, obvykle trvá 18 dní.
Příznaky
Onemocnění většinou probíhá mírně s příznaky podobnými chřipce, s teplotou, zduřením mízních uzlin, bolestmi kloubů a drobnou skvrnitou vyrážkou. Vyrážka se objeví většinou nejprve v oblasti obličeje, pak se rozšíří po celém těle. Překonání zarděnek zanechává celoživotní imunitu. Onemocnění může být komplikováno záněty kloubů a mozku. Nebezpečné jsou zarděnky pro neočkované těhotné ženy, virus může způsobit potrat nebo poškodit plod a zanechat závažné trvalé následky (vrozené vady srdce, poškození mozku, očí a sluchu).
Ochrana a prevence
V rámci pravidelného očkování hrazeného státem se batolatům od 13. měsíce věku podává kombinovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Druhá dávka se aplikuje mezi 5. a 6. rokem věku. V dospělém věku je možné v případě poklesu protilátek podstoupit přeočkování stejnou vakcínou. Po očkování přetrvává dlouhodobá ochrana.
Příspěvek pojišťovny
Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.