Výskyt
Západonilská horečka se rozšířila z oblastí přilehlých k řece Nilu v Egyptě do dalších území východní Afriky. Dnes se vyskytuje od západní Číny přes Arabský poloostrov, Střední východ a celou Evropu (mimo Britské ostrovy) až po USA, především kolem města New York.
Přenos
K přenosu na člověka dochází při pobodání komáry, především rodu Culex, Aedes, Anopheles a Culiseta. Dalším hostitelem jsou zejména koně. Přenos z člověka na člověka nastává prostřednictvím krve, tkání a transplacentárně (z matky na plod), výjimečně během porodu nebo kojení.
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy jsou zejména divocí ptáci.
Inkubační doba
Inkubační doba je 2-14 dní.
Příznaky
Většina onemocnění probíhá bezpříznakově. Mohou však nastat příznaky podobné chřipce. V ojedinělých případech se projevuje makulopapulózní vyrážka a zvětšení lymfatických uzlin. Postižení centrálního nervového systému bývá u méně než 1 % nákaz. Závažný až fatální průběh nastává pouze sporadicky.
Ochrana a prevence
Léčba onemocnění je pouze symptomatická. Prevence spočívá v používání repelentů, moskytiér, nošení oblečení s dlouhým rukávem.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.