Výskyt v ČR
V ČR se vyskytují častěji v zimních a jarních měsících. V posledních 10 letech u nás zaznamenáváme 2000–5000 případů ročně, dominantně ve věkové skupině do pěti let věku. V letech 1997–2017 bylo v ČR zaznamenáno 34 úmrtí v souvislosti s rotavirovou nákazou.
Přenos
Typický je přenos fekálně-orální. Onemocnění je vysoce infekční. Rotaviry přežívají v prostředí i na kontaminovaných předmětech. Mohou se přenášet např. hračkami nebo předměty denního užívání. Rotaviry jsou významným nozokomiálním patogenem, tedy onemocněním šířícím se ve zdravotnických zařízeních.
Zdroj nákazy
Zdrojem infekce je nemocný člověk.
Inkubační doba
Inkubační doba je 1–3 dny.
Příznaky
Onemocnění je charakterizováno horečkou, zvracením, vodnatým průjmem, nechutenstvím a bolestmi břicha, potíže trvají obvykle týden. Díky masivnímu průjmu může dojít k závažné dehydrataci zejména u malých dětí. Možné je také porušení vstřebávání živin.
Ochrana a prevence
Nejúčinnější ochranou je specifická prevence očkováním, v ČR je zařazeno mezi doporučená očkování od roku 2007. Zahajuje se velmi brzy po narození, již od šesti týdnů věku, podává se ústy. V ČR je proočkovanost velmi nízká ve srovnání s jinými zeměmi, pohybuje se okolo 5 %. Vakcína proti rotavirovým infekcím není určena k očkování dospělých.
Na našich centrech neprobíhá očkování proti rotavirovým infekcím.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.