Logika testování koronaviru (Rapid test vs. PCR)

Takzvaný Rapid test je rychlé vyšetření protilátek z krve na bázi imunochemické reakce. Protilátky jsou naše obranné molekuly, které se vytváří na základě setkání našeho organismu s virem. Vytvářejí se ale až za několik dní po propuknutí onemocnění. Testování PCR je široce rozšířená molekulárně diagnostická metoda k detekci genetického materiálu, nukleové kyseliny, mikroorganismu v biologickém materiálu (např. krev, výtěr ze sliznic apod.). Obě metody mají své výhody i nevýhody, nicméně u metody PCR pro diagnostiku koronavirové nákazy výhody převažují.

Testování protilátek proti COVID-19 rychlotestem (Rapid test) je rychlé, ale jen hrubě orientační a málo spolehlivé. Poví nám, jestli pacient nákazu nyní prodělává, nebo prodělal. Neříká nic o infekčnosti nakaženého, a především výsledky bývají pozitivní až od jednoho týdne od konce inkubační doby. Metoda PCR je velice přesná, vzorek k detekci nového koronaviru se odebírá výtěrem z nosohltanu a krku, na sliznici horních cest dýchacích se koronavirus vylučuje a odtud se může kapénkami šířit na ostatní jedince.

Výsledky PCR bývají zpravidla k dispozici do 48 hodin a bývají pozitivní i před propuknutím příznaků, tedy je to metoda nejvhodnější k rychlému a spolehlivému odhalení, zda-li člověk není v daný moment nakažen a nešíří virus do svého okolí. Souhrnem lze říci, že metodu PCR vždy upřednostňujeme k diagnostice koronavirové infekce, rychlotest na protilátky je jen doplňková metoda, která pokud je negativní, ještě jednoznačně nákazu koronavirem nevylučuje. 

MUDr. Jan Dvořák
Centrum Očkování a cestovní medicíny Praha 6