Filtry

Plané neštovice: Očkování v inkubační době

Syn (4 roky) přišel před 3 dny ve školce do kontaktu s dětmi, co dostaly plané neštovice. Máme doma 4 měsíčního kojence, u kterého se obavám, ze je posléze chytne také. Pomohlo by staršího syna nechat rychle naočkovat? Chápu, že pokud je již v inkubační době, tak ho vakcinace zcela neochrání, ale znamenalo by to alespoň lehčí průběh nemoci?
Doporučuji syna co nejdříve očkovat. Očkování lze však provést do 72 hodin od kontaktu s nemocným.

MUDr. Ilona Kochová

Spalničky: Ročník 1985

Jsem ročník 1985 a v dětství jsem neprodělal příušnice ani plané neštovice. U zarděnek a spalniček si já ani rodiče nejsou jisti. Je možné se dodatečně u Vás nechat očkovat?
Doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti, ke které přineste očkovací průkaz nebo výpis ze zdravotní dokumentace o absolvovaných očkováních. Skutečnost, zda jste prodělal některá onemocnění, lze ověřit vyšetřením hladiny protilátek z krevního odběru. Ceny za tato vyšetření jsou uvedena na našich webových stránkách.

MUDr. Hana Ševčíková

Plané neštovice: Otěhotnění po první dávce

Je mi 27 let, mám dva syny 4 a 0,5 let. Před měsícem jsem se nechala očkovat na plané neštovice první dávkou a na to jsem nečekaně otěhotněla. Očkovací vakcína Varilrix. V příbalovém letáku jsem se dočetla, že se otěhotnění nedoporučuje. Můj lékař se nedomnívá, že by toto očkování mohlo plod ohrozit. Na internetu jsem se v různých článcích dočetla, že naopak toto očkování může poškodit plod.
Obecně se po očkování živých oslabených vakcín, v tomto případě po očkování proti planým neštovicím vakcínou Varilrix, nedoporučuje otěhotnět podle obecného doporučení ACIP minimálně 1 měsíc po očkování /ideální je 3 měsíce. Virulence vakcinačního viru je ale výrazně nižší než u divokého viru, způsobujícího onemocnění. V dlouhodobých studiích byly celosvětově sledovány ženy, které otěhotněly do 3 měsíců po očkování a v průběhu 10 let nebyl zjištěn žádný případ postižení novorozence tzv. vrozeným varicelozním syndromem. I pro ženy, které otěhotněly během kratší doby než 1 měsíc, není v žádném případě důvod pro přerušení těhotenství, neboť není ani žádné teoretické riziko poškození plodu.  V rámci preventivních prohlídek informujte o této skutečnosti svého gynekologa. V očkování 2. dávkou vakcíny Varilrix nyní v době těhotenství pokračovat nedoporučuji. Jedna dávka vakcíny Varilrix Vám nyní bude poskytovat cca za 14 dní po očkování první dávkou protilátkovou ochranu, druhá dávka by se měla podat v odstupu min. za 6 týdnů od první dávky a ta pak zajistí dlouhodobou protilátkovou protekci. Ve Vašem případě bych doporučila při delším skluzu očkování 2. dávky vzhledem k těhotenství a následnému kojení ještě zkontrolovat předtím hladinu protilátek proti neštovicím.

MUDr. Květa Bartošová