Filtry

Tetanus: Kombinovaná vakcína

Očkování proti tetanu proběhlo před sedmi lety. Dle informací o očkovací látce nebylo ve vakcíně obsaženo očkování proti záškrtu a černému kašli. Mám se nyní proočkovat kombinovanou vakcínou proti záškrtu, černému kašli a tetanu, nebo počkat na původní 10letou lhůtu pro očkování proti tetanu?

Pokud máte zájem o ochranu proti černému kašli a záškrtu, lze bez obav využít kombinovanou vakcínu Adacel, nebo Boostrix, přestože od Vašeho posledního očkování neuplynula lhůta 10 let. Vakcínu lze podat již po 3 měsících od poslední vakcíny proti tetanu.

MUDr. Hana Ševčíková


Tetanus: Přeočkování při plánování těhotenství

Chtěla bych se zeptat, zda je vhodné, vzhledem k plánované graviditě, přeočkovat Boostrixem tetanus po 7 letech?
Pokud je žena očkována proti tetanu před 7 lety a plánuje graviditu, pak je nejvhodnější, vzhledem k protekci novorozence proti pertusi, očkovat kombinovanou vakcínou Adacel (Di-Te-aPe) ve 3. trimestru gravidity. Za této situace vystačí protekce proti černému kašli novorozenci výrazně déle, než když se budoucí maminka očkuje před graviditou.

MUDr. Hana Ševčíková

Tetanus: Očkování v těhotenství

Za týden mám termín porodu, bohužel mi letos v květnu vypršelo očkování proti tetanu, svojí obvodní lékařku jsem o tom informovala, ale to jsem byla již těhotná a očkování mi zamítla. Chtěla bych se tedy zeptat, kdy bych se měla nejdříve nechat očkovat a nebude nějaký problém při porodu, že mi již vakcinace prošla?
Očkování proti tetanu se provádí v současné době u osob do 60 let v intervalech 15 let. Tento interval může být i delší, pokud je hladina ochranných protilátek na ochranné hladině. Prodleva několika měsíců, tedy od května do září je zanedbatelná, předpokládám, že protilátky proti tetanu stále máte. Pro jistotu a Váš klid Vám doporučuji nechat si udělat vyšetření hladiny protilátek proti tetanu. Pokud budou negativní nebo nízké, můžete se nechat naočkovat po porodu, v tom případě doporučuji vakcínu, která Vás bude chránit nejen proti tetanu, ale i černému kašli. Důvodem je skutečnost, že černý kašel v populaci znovu koluje, onemocní hlavně dospělí, kteří již nemají protilátky a mohou černý kašel šířit dál, například i na novorozence. V současné době se z těchto důvodů doporučuje očkování gravidních žen ve 28.–36. gestačním týdnu. Tento interval jste již překročila, využijte tedy možnost naočkovat se bezprostředně po narození miminka. Očkování můžete využít i v případě, že hladina protilátek proti tetanu bude dostatečná.

MUDr. Hana Ševčíková

Tetanus: Promeškání termínu přeočkování

Cca za 10 dní odjíždíme s manželem na 3 měsíce do Rakouska a poté na 3 měsíce do Slovinska (pracovat na farmách). Manžel předevčírem zjistil, že má prošlé očkování tetanu, poslední očkování proběhlo v roce 2001. Jak v této situaci nejlépe a nejrychleji postupovat prosím? Je nutný odběr krve, kam ho praktický lékař poslal? Bude stačit jedna dávka, nebo bude nutné jich absolvovat více? (Nebo to se pozná až z té krve?) Snažíme se shromáždit informace z různých zdrojů, protože jeho současný i bývalý praktický lékař podává nejasné informace.
Očkování proti tetanu se provádí u zdravých osob do 60 let co 15 let, u osob nad 60 let a imunodeficitních co 10 let. Pokud je interval delší, ve Vašem případě je to 16 let, je vhodné vyšetřit hladinu paměťových protilátek proti tetanu a na základě této hodnoty pak rozhodnout, zda bude stačit jedna dávka nebo zda je hladina tak nízká nebo negativní, že se budou muset podat dávky tři – tato situace však nastává málokdy.
Pokud by se náhodou stalo, že výsledky nebudou do doby Vašeho odjezdu k dispozici, v každém případě je vhodné podat minimálně jednu dávku.

MUDr. Hana Ševčíková