Filtry

Plané neštovice: Očkování po transfuzi

Doslechla jsem se, že pro provedení očkování živou vakcínou může být kontraindikace krevní transfuze. Je tato informace pravdivá? Případně jak dlouho po transfuzi je očkování možné?

Očkování po krevní transfuzi není omezeno. Naopak se po očkování živou vakcínou nesmí darovat krev ani plazma po dobu minimálně 4 týdnů. 

MUDr. Ivo Hiemer


Meningokokové nákazy: Plané neštovice

Včera jsem dítě naočkovala první dávkou (ze dvou) vakcínou Bexsero. Jsou mu necelé tři roky. Nejevil žádné známky nemoci. Pár hodin po očkování dostal plané neštovice. Chtěla bych se zeptat, zda i v tomto případě bude imunitní odpověď na vakcínu fungovat? Bude chráněn před meningokokem B? A zůstane mu zároveň imunita proti planým neštovicím?
Imunitní systém by měl oba tyto antigenní stimuly zvládnout. V těchto případech se očkování nezahajuje znovu. Imunitní odezva může být naopak po 1. dávce Bexsera díky probíhající infekci neštovicemi i zvýšená. Jen bych druhou dávku Bexsera nedávala dřív než měsíc po zotavení z neštovic. Je třeba zohlednit i průběh planých neštovic.

MUDr. Hana Tkadlecová

Plané neštovice: Očkování dítěte

Budu nechávat očkovat dceru (3 roky) proti planým neštovicím. Jaká je prosím inkubační doba, kdy nesmí do kolektivu (školka, rodinná oslava atd.)?

Po očkování proti planým neštovicím není očkovaný nijak omezen v kontaktech se svým okolím a může normálně navštěvovat například školku, školu a své blízké.

MUDr. Hana Ševčíková

Plané neštovice: Očkování živou vakcínou

Máme doma tříletého chlapečka a nedonošeného novorozence, narodil se o tři měsíce dřív v červnu. Staršího chlapečka jsme nechali očkovat proti neštovicím, abychom před nimi chránili našeho nedonošence. Vzhledem k tomu, že je vakcína živá, mohlo by se stát, že by očkovaný nakazil bratra nějakou dobu po očkování?
Dobrý den, přenos vakcinačního viru je možný, ale velmi málo pravděpodobný, protože vakcinační virus je oslabený.

MUDr. Ilona Kochová

Plané neštovice: Doposud neprodělané onemocnění

Syn, 6 let, stále neprodělal plané neštovice. Ve školce je měli několik let po sobě, ale nechytl je. Do jakého věku je, prosím, "bezpečné" neštovice chytit? V kolik letech ho má raději očkovat?
Dobrý den, plané neštovice jsou virové onemocnění, které může mít komplikace a závažný průběh v každém věku. Nikdy se nedá tvrdit, že je bezpečné. Může být komplikováno meningitidou, pneumonií, hnisáním puchýřků, může být spojeno i s hospitalizací.
Je dobré již nyní syna před planými neštovicemi chránit očkováním. Předně doporučuji vyšetřit, zda onemocnění neprodělal ve velmi mírné formě, která mohla zůstat skryta, přesto si mohl vytvořit ochranné protilátky.

MUDr. Hana Ševčíková
 

Plané neštovice: Novorozenec

Mám doma pětidenní miminko a můj manžel chytnul asi po druhé plané neštovice. Mám se obávat? Jak bych měla postupovat a co mám tedy dělat?
Plané neštovice se přenáší vzduchem a jsou vysoce nakažlivé. V případě, že byste chtěli zabránit onemocnění miminka, je potřeba, aby manžel byl isolován minimálně 2 týdny.
Nelze předpovídat průběh onemocnění, vše záleží na imunitním stavu daného jedince. Ale většinou u kojenců probíhají neštovice bez komplikací vzhledem k tomu, že mohou přetrvávat protilátky přenesené transplacentárně od matky (v případě, že jste sama neštovice v minulosti prodělala).

MUDr. Ilona Kochová

Plané neštovice: Riziko nákazy v těhotenství

Ráda bych se zeptala, pokud jsem měla plané neštovice jako malá a přijdu s nimi do styku v těhotenství, zda to může nějak ohrozit miminko, či je mohu dostat znovu?
Pokud jste v dětství prokazatelně prodělala plané neštovice, nemůžete se již znovu nakazit. Pokud byste měla pochybnosti, zda se v dětství skutečně jednalo o plané neštovice, je možné to potvrdit nebo vyvrátit vyšetřením protilátek z krve.

MUDr. Hana Ševčíková

Plané neštovice: Očkování v inkubační době

Syn (4 roky) přišel před 3 dny ve školce do kontaktu s dětmi, co dostaly plané neštovice. Máme doma 4 měsíčního kojence, u kterého se obavám, ze je posléze chytne také. Pomohlo by staršího syna nechat rychle naočkovat? Chápu, že pokud je již v inkubační době, tak ho vakcinace zcela neochrání, ale znamenalo by to alespoň lehčí průběh nemoci?
Doporučuji syna co nejdříve očkovat. Očkování lze však provést do 72 hodin od kontaktu s nemocným.

MUDr. Ilona Kochová

Spalničky: Ročník 1985

Jsem ročník 1985 a v dětství jsem neprodělal příušnice ani plané neštovice. U zarděnek a spalniček si já ani rodiče nejsou jisti. Je možné se dodatečně u Vás nechat očkovat?
Doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti, ke které přineste očkovací průkaz nebo výpis ze zdravotní dokumentace o absolvovaných očkováních. Skutečnost, zda jste prodělal některá onemocnění, lze ověřit vyšetřením hladiny protilátek z krevního odběru. Ceny za tato vyšetření jsou uvedena na našich webových stránkách.

MUDr. Hana Ševčíková

Plané neštovice: Riziko nákazy při pásovém oparu

Můj otec má pásový opar, objevil se mu ve čtvrtek a dneska šel k lékaři, který to potvrdil. Celý víkend jsme byli u něj a máme dceru (v srpnu ji budou 4 roky) ještě neměla plané neštovice. Je možné, že by u ní mohli propuknout? Za týden odlétáme na dovolenou k moři.
Kožní projevy (puchýřky) pásového oparu mohou být zdrojem infekce pro své okolí, i když riziko je výrazně menší, než od osoby s planými neštovicemi. Infekční bývají puchýřky do zaschnutí.  Záleží, do jakého kontaktu se dcera dostala, zda v době Vaší návštěvy byly puchýřky vytvořeny.
Inkubační doba planých neštovic je 6–23 dnů. Existuje možnost očkovat kontakty s planými neštovicemi do 72 hodin po kontaktu, poslední den je dnes, počítáme-li sobotu. Sníží se tak riziko rozvoje onemocnění. Zároveň je třeba uvést, že se jedná o vakcínu, po které je vhodný 7-denní šetřící režim.

MUDr. Hana Ševčíková

 

Plané neštovice: Otěhotnění po první dávce

Je mi 27 let, mám dva syny 4 a 0,5 let. Před měsícem jsem se nechala očkovat na plané neštovice první dávkou a na to jsem nečekaně otěhotněla. Očkovací vakcína Varilrix. V příbalovém letáku jsem se dočetla, že se otěhotnění nedoporučuje. Můj lékař se nedomnívá, že by toto očkování mohlo plod ohrozit. Na internetu jsem se v různých článcích dočetla, že naopak toto očkování může poškodit plod.
Obecně se po očkování živých oslabených vakcín, v tomto případě po očkování proti planým neštovicím vakcínou Varilrix, nedoporučuje otěhotnět podle obecného doporučení ACIP minimálně 1 měsíc po očkování /ideální je 3 měsíce. Virulence vakcinačního viru je ale výrazně nižší než u divokého viru, způsobujícího onemocnění. V dlouhodobých studiích byly celosvětově sledovány ženy, které otěhotněly do 3 měsíců po očkování a v průběhu 10 let nebyl zjištěn žádný případ postižení novorozence tzv. vrozeným varicelozním syndromem. I pro ženy, které otěhotněly během kratší doby než 1 měsíc, není v žádném případě důvod pro přerušení těhotenství, neboť není ani žádné teoretické riziko poškození plodu.  V rámci preventivních prohlídek informujte o této skutečnosti svého gynekologa. V očkování 2. dávkou vakcíny Varilrix nyní v době těhotenství pokračovat nedoporučuji. Jedna dávka vakcíny Varilrix Vám nyní bude poskytovat cca za 14 dní po očkování první dávkou protilátkovou ochranu, druhá dávka by se měla podat v odstupu min. za 6 týdnů od první dávky a ta pak zajistí dlouhodobou protilátkovou protekci. Ve Vašem případě bych doporučila při delším skluzu očkování 2. dávky vzhledem k těhotenství a následnému kojení ještě zkontrolovat předtím hladinu protilátek proti neštovicím.

MUDr. Květa Bartošová

Plané neštovice: Riziko nákazy očkovaného batolete

Dcera si "přinesla" ze školky domů plané neštovice, současně máme menší dítě (20 měs.), které bylo cca před 4 týdny očkováno vakcínou proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Bojím se špatného průběhu v případě infikování druhorozeného. Momentálně jsou od sebe oddělení, máme v tom pokračovat nebo nechat přirozenou cestou nakazit i přes to, že mladší má oslabenou imunitu po očkování?
Za daných okolností je tak malé dítě vhodnější držet odděleně. Pokud však byly děti v kontaktu alespoň chvilku v období 2-3 týdnů před nástupem prvních projevů nemoci s vyrážkou, je pravděpodobné, že k nákaze menšího dítěte již došlo a nemoc se projeví po uplynutí inkubační doby 10 až 23 dnů (v průměru 14 dnů). Virus planých neštovic je vysoce infekční a přenáší se vzdušnou cestou již v průběhu inkubační doby ještě před prvními projevy nemoci.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.