Filtry

Břišní tyfus: imunita po prodělaném onemocnění

V loňském roce jsem prodělala v Africe, kde dlouhodobě žiji,  břišní tyfus. Mám nyní imunitu, nebo se mám nechat očkovat?

Prodělání onemocnění bohužel nezanechává imunitu. Pokud pobýváte v Africe dlouhodobě, doporučuji provést očkování.

MUDr. Hana Tkadlecová

Indie: Očkování u alergika

Chtěla bych se zeptat (na webu jsem to nikde nenašla), zda jsou nějaká omezení pro očkování žloutenky A+B a břišního tyfu u lidí s různými potravinovými alergiemi a cukrovkou?
Mám sestru, se kterou se chystáme do Indie a ta má kromě různých potravinových alergií i celiakii a alergii na sóju, laktózu a k tomu má cukrovku a píchá si pravidelně inzulín. Pak bych ještě potřebovala vědět, zda je možné očkovat i 70leté?
Vakcínu proti žloutence typu A a B a proti tyfu je možné podat i lidem trpícím diabetem i lidem s alergiemi (lepek, sója, laktóza). Při konzultaci v našich centrech Očkování a cestovní medicíny se Vám bude vše ještě podrobně probráno a o vhodnosti očkování aktuálně rozhodnuto. 

MUDr. Ivo Hiemer

Vietnam: Doporučené očkování

Prosím o doporučení vhodného očkování s ohledem na plánovanou cestu do Vietnamu v září tohoto roku.
Doporučuji osobní konzultaci na některém našem pracovišti. Konkrétní doporučení lze dát jen se znalostí Vašeho zdravotního stavu, plánovaných aktivit, způsobu bydlení a stravování a již absolvované prevence.
Očkování proti virovým hepatitidám A+B a břišnímu tyfu patří k základní prevenci. Dále lze doporučit například prevenci cestovatelských průjmů a vztekliny. Zkontrolujte platnost očkování proti tetanu. Při konzultaci budete také poučen o možnostech prevence nákaz, které přenáší hmyz a možnostech další prevence zdraví na cestách. Můžete se objednat na konzultaci, ev. na očkování na telef. lince 545 123 321 nebo na webu www.ockovacicentrum.cz.
Můžete si i v našich centrech zakoupit různé cestovní doplňky. 

MUDr. Ilona Kochová

Zanzibar: Cesta s malým dítětem

Chceme cestovat do Zanzibaru, kde je povinný břišní tyfus a žlutá zimnice. Máme jednoletého syna, kterého nedoporučují na břišní tyfus očkovat pro nízký věk dítěte. Je to tak v pořádku? A kdy nejdříve dítě očkovat?
Pokud přilétáte na Zanzibar přímo z Evropy, nebo máte v zemi s endemickým výskytem žluté zimnice tranzit kratší než 12 hodin, není při vstupu do země povinně vyžadováno očkování proti žl. zimnici. Ostatní očkování nejsou povinná, ale některá jsou důrazně doporučovaná. Kromě Vámi zmiňovaného očkování proti břišnímu tyfu /od dvou let věku/, také očkování proti žloutence typu A /od 1 roku věku. Nedávno proběhla na Zanzibaru epidemie cholery a toto onemocnění se zde vyskytuje endemicky. Cholera i tyfus jsou u takto malého dítěte nemoci ohrožující život. Vzhledem k nedokončenému základnímu dětskému očkování a nemožnosti podání vakcíny jak proti tyfu, tak i proti choleře z důvodu věkové kontraindikace, bych Vám doporučovala zvážit cestu do rizikové oblasti a pokud je to možné, raději cestu odložit alespoň do věku 2 let, kdy se dá proti těmto nemocem chránit. Dítě bude mít vyzrálejší imunitu a doplněná další očkování dle očk. kalendáře.

MUDr. Květa Bartošová

Namibie: Očkování před cestou

Letím do Namibie na 11 dní od 30. 12. 2016 do 11. 1. 2017. Přiletím na letiště Windhoek a potom budu na moderní farmě vedené Němci asi 200 km jižně od Windhoeku. Jaké mi doporučíte očkování? Od známých, kteří tam už několikrát byli jsem slyšel, že očkování potřeba není. Pokud nějaké tak snad proti žloutence.
Jako základní nadstandartní očkování do oblasti Namibie je doporučeno očkování proti žloutenkám A, B, břišnímu tyfu a meningokokovým nákazám. Vhodné je také mít před cestou zkontrolovánu platnost očkování proti tetanu. Riziko malárie jižně od hl. města nehrozí, existuje pouze v severních oblastech země /celoročně v oblasti podél Okawanga. Při pobytech mimo dosah lékařské péče v této zemi bych doporučila také preventivní očkování proti vzteklině, které hrozí při poranění zvířetem a vakcíny jsou zde dostupné pouze ve velkých městech. Preventivní vakcinace se provádí ve 3 základních dávkách před cestou. V případě zájmu o očkování a vybavení cestovní lékárničky nás můžete kontaktovat.

MUDr. Květa Bartošová

Mexiko: Očkování před cestou

Na začátku března (tj. za měsíc a půl) mám jet do Mexika, oblasti kolem hlavního města. Chtěl jsem se nechat očkovat, hlavně proti žloutence, ale je to moc krátká doba k odletu na celé očkování. O očkování žloutenkou (A + B) zájem mám i do budoucna, chci se Vás zeptat, jestli to má cenu začínat očkovací cyklus před cestou, nebo to nechat a dbát více na prevenci? V Mexiku budu tam zhruba 2 a půl týdne. Zájem jsem měl i o očkování proti břišnímu tyfu, tak se chci dále zeptat, jestli bych se měl nechat očkovat alespoň proti němu?
Vakcíny proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu skutečně představují pro danou oblast důležitý preventivní základ. Protekci poskytují již první 2 dávky vakcíny proti žloutence A+B, které se aplikují v odstupu 4 týdnů. Nebudete-li tedy první návštěvu očkovacího centra příliš odkládat, obě vakcíny do odjezdu stihnete. Vakcína proti břišnímu tyfu by se měla ideálně aplikovat s první dávkou vakcíny proti hepatitidám.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Srí Lanka: Očkování

2. února 2012 odjíždím na Srí Lanku. Dá se do té doby zvládnout očkování proti břišnímu tyfu a žloutence A i B? Jaké jsou možnosti?
Dobrý den, ano, zvládnout se to dá. S očkováním je však potřeba začít co nejdříve. Jinak by bylo nutné použít zrychlené očkovací schéma vakcíny Twinrix Adult ve schématu 0, 7 a 21 dnů. U břišního tyfu je jedna dávka na 3 roky.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.