Loading...

S Michalem v sedle kolem světa - Afrika, 1. část

Přečtete si další povídání o Michalovi, který se vydal na cestu kolem světa na své motorce.

Cesta kolem světa, jak snadno se to říká, ale za tímto snem je i spousta příprav, které není radno podcenit. 

My jsme Michala opět vyzpovídali, abychom zjistili, co je nového :)

Už jsi nějakou dobu na cestě. Kolik jsi zatím ujel kilometrů? Jak je na tom motorka – bylo třeba něco doladit nebo všechno šlape jak má?
Zatím mám za sebou něco kolem 23000km. Technika začíná už trochu zlobit. Přeci jen jsem nevyjel s novou motorkou, ale s deset let starou co už se mnou něco zažila. Od Lagosu v Nigérii mi klouže spojka ale nechávám jí dožít do konce. Pak mám ještě problém s chodem motoru od středních otáček, ale jelikož mi teď kluže spojka, stejnak vyšší otačky nevyužiju, tak to zatím neřeším.


Michalovo přespávání v Africe

Už si projel Evropou a pěkný kus Afriky. Jak se aktuálně stravuješ – spíše nakupuješ a vaříš si nebo zkoušíš i místní restaurace/bistra? Setkal ses s nějakou zdravotní komplikací? Pokud ano, jak si to vyřešil? 
Jím všechno a všude. Zamiloval jsem si jídlo z ulice. Je tam asi velké riziko nějákého bacilu jelikož hygiena tu moc není v kurzu, ale zatím se mi vyhýbá vše špatné a jídlo si užívám. Pouze hned na začátku mě stihla Faraonova nemoc, a to silný průjem, který jsem zastavil až po pěti dnech. Myslím, že jsem na to použil Ercefuryl.

V Africe se vyskytuje mnoho různých zvířat, která u nás vidět volně v přírodě nemůžeme. Viděl si už nějaká zajímavá zvířata během cesty?
Se zvířaty je to tu zatím velmi špatné, jelikož kde dříve volně žili, tam už nejsou. Místní mi říkají, že je prostě snědli. Jsou tu národní parky, ale tam s motorkou nemůžu a vozit se na korbě vyhlídkového auta mi přijde dost nudné. Tak snad nějáká zvířata uvidím v Jižní a Východní Africe. Pokud ne, zajedu do Dvora Králové na safari 😊

Co místní obyvatelé? Jak se k tobě chovají místní obyvatelé? Pomáhají, jsou komunikativní nebo se spíše straní?
Absolutně se mnou nemají problém, pokud jde o obyčejné lidi z ulice. Jiná situace je s policií a vojáky. Ti si sem tam řeknou o peníze, ale zatím sem nikomu nic nedal. Pěkně jsem jim vysvětlil, že korupci podporovat nehodlám.

Na cestě tě už potkalo i trochu neštěstí a měl si nehodu. Jak se ti to vlastně přihodilo?
S odstupem času to hodnotím jako pěknou pitomost. Prostě jsem jel nad rámec cesty. Moje velká chyba a doufám, že už takovou chybu neudělám. Jel jsem přiliš rychle a přehlédl jsem velké vyschlé louže, které mě rozhodily natolik, že následoval pád s hodně tvrdým dopadem.

Bohužel nehoda nebyla úplně bez následků. Zranil ses ty i motorka. Po nehodě si ještě kus cesty ujel a až potom ses začal léčit, dokonce si navštívil i místní nemocnici. Jak to tam probíhalo? Jak probíhá nyní tvoje léčba? Držíš se léčby podle lékařů nebo máš i nějakou osvědčenou samoléčbu? Kdy myslíš, že budeš moct dál pokračovat?
Ano je to tak. Po nehodě jsem druhý den nemohl vylézt ani ze stanu, jak mě vše bolelo. Ale v takové situaci prostě musíš, nic jiného nezbývá. S velkými bolestmi jsem dojel do 600 km vzdáleného města a tam navštívil soukromou kliniku. Zhodnotil bych přístup doktorky jako velmi milí leč zcela bezvýznamný. V podstatě mi řekla to, co jsem věděl. Do opravdové nemocnice jsem se nedostal. Ránu na levém boku jsem si ošetřil sám a bolest levého ramene a v podstatě celé levé ruky jsem řešil s mím fyzioterapeutem skrze videohovory. V rameni je stále problém, ale bolest v podstatě vymizela tak jedu dál.

A nyní další důležitý dotaz – jak je na tom motorka? Je potřeba sehnat nějaké díly nebo je motorka víceméně v pořádku a můžeš normálně pokračovat?
Díly jsem tu na opravu nesehnal, tak jsem to musel udělat po africku. Vzal jsem do ruky kladivo a dlouhou trubku a začal na motorce pracovat. Dostal jsem ji do stavu, že může pokračovat, ale některé díly jsou hodne poškozené či fungují špatně. Servisní balík z Čech si nechám poslat někam po trase nebo to možná s poškozenou motrkou dojedu až na konec mé africké cesty. Uvidíme jak to pojede.

 
Michal a jeho motorka krátce po nehodě

Podle plánované mapy chceš pokračovat směrem na východ a pak na jih až na jižní cíp a následně přes oceán do Jižní Ameriky. Změnilo se něco v plánu nebo pokračuješ dál podle plánu?
Plán cesty se mění v podstatě neutále. Aktuálně je na plánu jet na jih až do Namibie a odtud začít směřovat na severovýchod, kde se dostanu až k hranicím Keni, kde je ikonická hora Kilimanjaro. Odtamtud pak zamířím na jih na mis dobré naděje, kde je můj cíl na africkém kontinentu. Dále pak bych chtěl do Jižní Ameriky, kde začnu v putování v Argentině.

Ještě mě napadá dotaz na komáry a další hmyz. Jak se ti daří s nimi bojovat? Ve své lékárničce máš několik repelentů, moskytiéru i antimalarika. Využíváš vše, případně je něco, co ti chybí a musíš pořídit?
No musím se přiznat, že všechnu prevenci zatím nechávám až na konec. To znamená, jak mě kousne třetí komár tak běžím pro repelent, který funguje velmi dobře, pokud nejsem extrémně zpocený. Tím myslím, že jsem mokrý, jako když vylezete z bazénu. Moskytiéru využívám tu, která je součástí stanu a antimalarika beru sporadicky. Možná je to hazard, ale tak to prostě na mé cestě je.

Nějaký zajímavý postřeh na závěr? Něco, co tě překvapilo a chtěl bys sdělit našim čtenářům/klientům, kteří se budou pohybovat v oblasti, kde jsi i ty byl?
Určitě bych také všem doporučil zabalit si s sebou nějaké tenké kalhoty a dlouhé triko. Jeden den mě pokousalo hejno miniaturních mušek a já pak dva dny vypadal jak gepard z Moravy. Další, co hodně používám a určitě by měli i ostatní, je dezinfekční gel na ruce. Používám ho v podstatě denně jelikož možnost umýt si ruce mnohdy není.
Největší nedostatek bych však viděl v tom, že nemluvím francouzsky. Doposud většina států na trase má tento jazyk jako svůj národní a mnoho lidí neumím anglicky, tak mi to občas dost zatopilo. Pokud tady chcete být v pohodě, naučte se základy francouzštiny.


"Gepard z Moravy"

Když budete chtít, můžete Michala sledovat i na jeho facebooku (https://www.facebook.com/SMichalemVSedle/), kde pravidelně přidává své zážitky z cest a mnoho zajímavých fotek.
 

Další články v rubrice
Informace k očkování proti Covidu-19 06.01.2021

V současné době v našich centrech neprobíhá očkování veřejnosti proti covidu-19 a nelze si rezervovat termín, ani vakcínu.

Nově v našich centrech: vyšetření protilátek na Covid-19 z krve 01.01.2021

V rámci naší služby vyšetření protilátek z krve na různá onemocnění, zařazujeme vyšetření i proti viru SARS – CoV-2. Není součástí plošného testování zdarma.

Prevence respiračních onemocnění 01.12.2020

Respirační nákazy jsou nejčastější onemocnění, které se vyskytují nejen v České republice, ale i ve světě.

Lékaři varují před epidemií záškrtu 16.10.2020

Proočkovanost proti zášrtu klesá. Odmítání očkování je jednou z největších hrozeb lidstva, varuje Světová zdravotnická organizace.

Klíšťová encefalitida – má smysl se očkovat na podzim? 21.09.2020

Přestože je letní sezóna u konce, stále trvá nebezpečí onemocnění klíšťovou encefalitidou.