Očkování před plánovaným těhotenstvím
Každá matka si pro své budoucí dítě bezpochybně přeje to nejlepší. Proto je velmi důležitá prevence infekčních nemocí vakcinací ještě před plánovaným těhotenstvím. Gravidní žena muže být vystavena radě patogenu, schopných vyvolat poškození plodu nebo novorozence. Těhotenství vytváří podmínky pro jednodušší vznik nemocí a horší průběh infekce, proto je vhodné poradit se před plánováním těhotenství o možném očkování se svým lékařem.
Plané neštovice probíhají u dospělého jedince mnohem hůře než u dětí. Pokud tedy dojde k infikování těhotné ženy, přináší to s sebou riziko nejen pro matku, ale i pro plod. Ověřte si hladinu protilátek v krvi ještě před otěhotněním a v případě jejich negativity se chraňte očkováním. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci je rovněž vhodné předem si ověřit hladinu protilátek i proti spalničkám.
Virovou hepatitidu a meningokokovou meningitidu je možné dostat od zatím bezpříznakových nemocných ve druhé polovině inkubační doby, resp. od nosičů. Už jen zvýšená tělesná teplota muže mít v prvním trimestru gravidity nežádoucí účinky na plod, a způsobit tak vývojovou vadu. Jedna dávka očkování před otěhotněním ochrání po dobu gravidity a kojení matku i plod. U euroskupiny B meningokoku jsou nutné dávky dvě.
Vakcinace během gravidity
V současné době se doporučuje očkovat těhotné ženy zejména proti chřipce (v chřipkové sezóně, resp. před jejím začátkem) a proti černému kašli. Tato skutečnost vychází z doporučení expertních skupin a odborných společností, včetně České vakcinologické společnosti. Stále více zemí zavádí nová doporučení pro očkování těhotných žen proti černému kašli jako významnou strategii prevence výskytu onemocnění u novorozenců a kojenců. V USA toto doporučení zavedli již v říjnu 2012. V České republice je očkování těhotných žen mezi 28. až 36. týdnem těhotenství jednou dávkou kombinované troj vakcíny (dtap) doporučeno Národní imunizační komisí od roku 2015. Očkování v tomto období zajistí přenos vysokých hladin protilátek na plod pres pupečníkovou krev (transplacentárně). Tím se zvyšuje ochrana narozených dětí, než jsou samy preventivně očkovány.
Expertní skupina Světové zdravotnické organizace (SAGE) i české odborné autority doporučují očkování proti chřipce nejrizikovějším skupinám, mezi které patří i těhotné ženy. Důvodem je vysoké riziko těžkého průběhu infekce. Vakcinace gravidních žen proti chřipce podstatné snižuje riziko chřipky pro ně samotné i pro kojence. Ochrana kojence v prvních 6 měsících života je velmi významná, protože v tomto věku je riziko komplikací vysoké. Dítě v prvních 6 měsících nemůže získat přímou ochranu vlastní vakcinací, pro tento vek totiž nejsou chřipkové vakcíny registrované.
Autoři: Nikola Dudková, Rastislav Maďar, Lékařská fakulta OÚ v Ostravě