Loading...

Očkování proti chřipce - podzim 2020

Doba očkování proti sezónní chřipce se blíží. V podzimních měsících se zvyšuje počet případů respiračních nákaz a zejména chřipky, proto je vhodné myslet na prevenci včas.

Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění. Virem chřipky se může nakazit každý, i úplně zdravý jedinec. Nejrizikovější je pobyt v prostorech s velkou kumulací osob a to především pro děti, seniory a chronicky nemocné.
Chřipka není běžné nachlazení. Virus chčipky spouští v organismu intenzivní zánětlivou rekaci, což může mít za následek vážné zdravotní komplikace především u chronicky nemocných osob, gravidních žen a seniorů. Mezi takové komplikace se řadí akutní zhoršení stávajícího chornického onemocnění (např. chronického zánětu průdušek, astmatu, diabetu, cévních chorob aj.) nebo bakteriální zánět plic (např. pneumokokový) V těchto případech je nutná léčba za hospitalizace, takové komplikace mohou být smrtelné. 
Virus chřipky je velmi odolný a na pevném povrchu, např. na klice, madlu v MHD, nebo klávesnici vydrží až 8 hodin.

Nejúčinnější prevencí je:

  • Očkování
  • Hygiena rukou
  • Hygiena při kašlání a kýchání
  • Vyhýbat se prostorům s velkým počtem osob, jako je např. MHD, obchody, čekárny apod.

Vakcíny proti chřipce jsou bezpečné, ověřené a velmi dobře snášené.
I letos budou v ČR k dispozici dvě vakcíny  (Vaxigrip tetra a Influvac tetra) poskytující ochranu proti čtyřem cirkulujícím kmenům chřipky.

Naši lékaři v centrech očkování a cestovní medicíny vám rádi pomohou s výběrem vakcíny i případným očkováním.
Očkování proti chřipce bude v našich centrech probíhat od 12.10.2020.  Termín si však můžete zarezervovat již od 24.9.2020 a to pouze přes naši zákaznickou linku 545 123 321. 

 

PROČ SE OČKOVAT

  1. Očkováním proti chřipce chráníte nejen sebe, ale i své příbuzné a osoby, jež nemohou být očkovány (např. ze závažných zdravotních důvodů).
  2. První ataky chřipkové epidemie přichází do republiky okolo vánočních svátků. Neočkovaní jedinci tak často tráví Vánoce v posteli, namísto toho, aby si užívali tyto dny s rodinou. 
  3. Pracovní neschopnost znamená pro každého poměrně velké finanční ztráty.  Ekonomové spočítali, že průměrně vydělávající člověk, s platem 25 000 Kč, přijde při 10ti-denní pracovní neschopnosti o 9 188 Kč.
    Chřipkové onemocnění si většinou vyžádá alespoň 21 dní klidového režimu a rekonvalescence. Díky prevenci snížíte toto riziko na minimum. 
  4. Nejohroženější osoby, tedy senioři nad 65 let a chronicky nemocní lidé, mají toto očkování hrazeno zdravotní pojišťovnou. Očkování je ale vhodné také pro těhotné ženy, nebo ženy, které plánují otěhotnět v období epidemie, pro obézní lidi, nebo kuřáky.

 

Další články v rubrice
Očkování proti chřipce - podzim 2020 01.09.2020

Doba očkování proti sezónní chřipce se blíží. V podzimních měsících se zvyšuje počet případů respiračních nákaz a zejména chřipky, proto je vhodné myslet na prevenci včas.

RUN for HELP - Avenier podpořil handicapované 27.07.2020

V sobotu 25.7. proběhl již druhý ročník akce Run for Help, charitativních závodů v Praze na Letné.

Klíšťová encefalitida v ČR na vrcholu, přibývá počet výskytů klíšťové encefalitidy 17.06.2020

Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje uvádí vyšší pčoet výskytu nákazy klíšťovou encefalitidou. Česká republika aktuálně patří do nechtěné špičky – mezi země s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v Evropské unii.

Benefiční koncert 14. 5. 13.05.2020
Evropský týden očkování 2020 17.04.2020

Již 15. ročník European Immunization Week 2020 se konal v týdnu 20. - 24. 4. 2020.