Četné studie a analýzy z posledních let ukazují, že účinnost očkování proti chřipce může klesat už v rámci dané chřipkové sezóny.
Pokles hladiny protilátek a ochranného efektu se v rámci některých sezón a určitých chřipkových kmenů (A H3N2, B) prokázal už 3-4 měsíce po očkování, zejména u osob od věku 65 let.
K nim je možné zařadit i děti preadolescentního věku a osoby s oslabenou imunitou bez ohledu na věk.
Jiné skupiny populace mohou naopak protilátky po očkování chránit i několik následujících sezón, což má však omezené praktické využití kvůli častým antigenním změnám chřipkových virů. Nadále však platí, že nejlepší ochranou před nebezpečnou chřipkou je včasné očkování. I ve skupinách s nižší protilátkovou odezvou je totiž zřejmý významný efekt na pokles výskytu těžkých infekcí, počtu hospitalizací i úmrtí.
Z uvedeného vyplývá, že vzhledem k tradičním epidemiologickým charakteristikám chřipkových epidemií na našem území může být tou nejvhodnější preventivní strategií aplikace vakcíny v období konec října – listopad. Rovněž platí, že i pozdější očkování je lepší než žádné, ale je vhodné myslet na nástupu ochrany, která nastupuje nejdříve 2 týdny od podání vakcíny.
Na našich centrech již očkujeme proti chřipce. V letošním roce jsou na trhu k dispozici dvě čtyřvalentní vakcíny, které poskytují očkovaným nejširší možnou ochranu proti čtyřem cirkulujícím kmenům chřipky.
Odborný autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar Ph.D., MBA, FRCPS