Výskyt
V České republice dominuje meningokok typu B, ale v posledních letech zaznamenáváme i zvýšený výskyt typu C. Četnost výskytu meningokokových nákaz je u nás poměrně nízká, nicméně smrtnost hlášených případů poměrně vysoká. Nejohroženějšími věkovými skupinami jsou děti do pěti let a mladí lidé ve věku 15–25 let. Klinický obraz i léčba všech typů meningokokových nákaz je prakticky stejná a rozlišení je možné pouze laboratorně (laboratorní typizace pomocí sérologických a PCR metod).
Přenos
Přenos probíhá prostřednictvím kapének při blízkém a dlouhodobějším kontaktu s nemocným nebo bacilonosičem.
Zdroj nákazy
Původcem onemocnění je bakterie Neisseria meningitidis, kterou do okolí vylučuje infikovaný jedinec. Až 10 procent české populace jsou bezpříznakoví nosiči – bakterie je přítomna v nosohltanu, ale nezpůsobuje hostiteli žádné obtíže.
Inkubační doba
Inkubační doba je 3–4 dny s rozpětím 1–10 dnů.
Příznaky
Meningokoková infekce začíná náhle vysokou horečkou, silnými bolestmi hlavy a kloubů. Po těchto příznacích může následovat ospalost, zmatenost, ztuhnutí šíje, zastřené vědomí a typické krvácení do kůže, po němž následuje odumírání tkání. Komplikace meningokokového onemocnění mohou zahrnovat ztrátu sluchu, zraku, epilepsii a trvalé poškození mozku, postižení ledvin s nutností doživotní hemodialýzy, amputace nekrózou zasažených končetin apod. Infekcí může být ovlivněn prakticky kterýkoliv orgán. V nejhorších případech vede toto onemocnění k úmrtí. Interval mezi začátkem onemocnění a úmrtím je u invazivních meningokokových onemocnění velmi krátký, v průměru 24 hodin.
Ochrana a prevence
Existuje 13 typů bakterie Neisseria meningitidis, proti pěti nejrozšířenějším typům (A, B, C, W135, Y) byly vyvinuty účinné vakcíny. Mimo dětí a mladých lidí má očkování proti meningokokovým onemocněním velký význam také pro osoby cestující do oblastí s výskytem meningokokových infekcí. Mezi preventivní opatření patří očkování a eliminace riziko-vých faktorů (nezdravý životní styl, stres, kouření, velká kumulace osob v uzavřených prostorech).
Pokud je při cestě do zahraničí vyžadováno očkování proti meningokokové meningitidě (např. Saúdská Arábie v době náboženské poutě) nebo jde o požadavek organizace pro studenty, případně zaměstnance, jedná se ve většině případů o čtyřvalentní vakcínu proti séroskupinám A, C, Y, W135. Pro kompletní ochranu doporučujeme následně i vakcinaci proti typu B, která se realizuje samostatně, a to i v případech, kdy není vyžadována povinně.
V ČR je od roku 2020 očkování proti meningokokům součástí pravidelného očkování dětí (meningokok typu B v prvním roce života a meningokoky typu A,C,W135,Y ve druhém roce života).
Obě u nás dostupné vakcíny proti meningokokům typu B - Bexsero i Trumenba jsou v tomto ohledu (odborně i administrativně) rovnocenné. Trumenba je určena pro dospělé a děti od věku 10 let, Bexsero je možné podat dospělým a dětem od 2 měsíců věku.
Podávají se 2 dávky u vakcíny Trumenba nebo 2-4 dávky u vakcíny Bexsero (v závislosti na věku očkovaného). Doba přeočkování nebyla doposud stanovena.
Příspěvek pojišťovny
Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.