Mnoho lidí se domnívá, že meningitida, tedy zánět mozkových blan, je "pouze" silná chřipka. Ale tak to rozhodně není. Tato zákeřná a velmi rychle postupující nemoc může mít vážné následky, které mohou otočit život naruby. Naštěstí jde o nemoc poměrně vzácnou.
A právě na zítra (5. října) připadá Světový den meningitidy, který zdůrazňuje důležitost osvěty a prevence tohoto život ohrožujícího onemocnění.
Onemocnění postihuje všechny věkové skupiny. Nejčastěji jsou však ohroženy děti předškolního věku (do 5 let) a mladiství (15-25 let). V našich podmínkách je nález meningokoků při výtěrech z nosohltanu poměrně častý (až u 10 %), ale typický zánět mozkových blan je naštěstí sporadický (100 - 300 meningitid ročně).
Příznaky:
- prudká bolest hlavy
- vysoká horečka
- nevolnost a zvracení
- ztuhlost šíje
- bolest svalů a kloubů
Těmi nejtypičtější projevy meningitidy jsou bolest hlavy, ztuhlost šíje, nevolnost a světloplachost. Souhrnně se označují jako meningeální syndrom.
Meningokokové bakterie se mohou šířit blízkým kontaktem skrze kapénky, například líbáním, kýcháním či mluvením nebo kašláním. Přesto nejsou tak snadno přenosné jako například chřipka.
Lidé žijící v kolektivních zařízeních, jako jsou koleje nebo domovy důchodců, mají vyšší riziko nákazy meningitidou.
Ochranu poskytuje v případě některých původců meningitidy očkování. V případě zájmu kontaktujte svého praktického lékaře nebo se objednejte na jedno z našich 22 očkovacích center.