Výskyt
Onemocnění se vyskytuje v částech Evropy, Afriky, Asie a Jižní Ameriky.
Přenos
Onemocnět lze po kontaktu s vodou či půdou, která je kontaminována močí nakažených zvířat, nebo při poranění nakaženým zvířetem.
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy jsou myši, potkani, někdy skot, vepři a psi, kteří vylučují bakterie močí.
Inkubační doba
Inkubační doba je 1-2 týdny.
Příznaky
Příznaky onemocnění závisí na věku a zdravotním stavu nakaženého. Onemocnění může probíhat bezpříznakově, ale může mít také závažný průběh. Typickými příznaky je horečka až 40 °C, zimnice, třesavka, bolesti hlavy a svalů. Při zhoršení stavu se k prvotním příznakům přidávají bolesti břicha, bolesti na hrudi, porucha funkce ledvin, jater, poruše srážlivosti krve a změnám psychického stavu.
Ochrana a prevence
Léčba závisí na závažnosti onemocnění. Lehčí formy se léčí pouze symptomaticky. Při těžším průběhu je nutná hospitalizace.
Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé pracující se zvířaty (zejména zemědělci a zootechnici pracující v živočišné výrobě, řezníci, lidé pracující v kanalizaci, deratizátoři, případně ošetřovatelé laboratorních potkanů). Kromě nich jsou ohrožení také obyvatelé domů, ve kterých se vyskytují potkani, případně vodáci a turisté, pokud přijdou do styku s kontaminovanou vodou či půdou.
Prevence spočívá v hubení hlodavců, kteří se vyskytují v uzavřených objektech (deratizace). Na rizikových pracovištích je nezbytné zachovávat předpisy o bezpečnosti práce a důsledně používat pracovní pomůcky. V přírodě by se člověk měl vyvarovat pití vody z neověřených přírodních zdrojů, koupání ve stojatých vodách, chození naboso v bahně nebo vlhké půdě apod. Neměl by také jíst volně ležící neumyté ovoce či zeleninu, neumyté spadané ovoce, neumytou zeleninu či ovoce uložené ve sklepě.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.