Lepra v Dominikánské republice
Dominikánská republika v roce 2021 nahlásila 148 případů lepry, což je podle zpráv médií nejnižší číslo za poslední dobu. Podle médií bylo od založení Dermatologického institutu Huberta Bogaerta v roce 1966 v Dominikánské republice zaznamenáno 14 321 případů lepry, ale postupem času počet nakažených klesl, z 500 případů v roce 1974 na 177 v roce 2020 a 148 v roce 2021.
V Americe hlásí více než 20 zemí případy lepry, některé více než 100 ročně; Brazílie představuje většinu případů registrovaných v celém regionu.
Lepra (malomocenství) je způsobena bakterií Mycobacterium leprae, známá také jako Hansenův bacil, která se množí velmi pomalu a průměrná inkubační doba onemocnění je 5 let. U některých lidí se příznaky mohou objevit 9 měsíců po infekci, u jiných to může trvat až 20 let. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, k přenosu je nezbytný dlouhý a intenzivní kontakt s nakaženým. K přenosu infekce dochází zejména kapénkami a nosním sekretem, ale i mateřským mlékem a kontaktem s postiženou kůží. Onemocnění se šíří především v zemích s nízkým hygienickým standardem. Vysoký výskyt lepry registrujeme v Indii, Vietnamu, Brazílii a některých afrických zemích.