Leishmanióza jako riziko pobytu v zemích Středomoří – jak se chránit?

Leishmanióza je onemocnění způsobné parazitujícím prvokem rodu Leishmania. Onemocnění může mít formu kožní nebo viscerální (podle druhu leishmanií). K onemocnění je vnímavý nejen člověk, ale i jiní savci, především psi. K přenosu dochází poštípáním bodavým hmyzem rodu Phlebotomus. Tento druh hmyzu se vyskytuje v tropech a subtropech. Onemocnění je endemické mimo jiné ve většině zemí Středozemí, které jsou oblíbenou prázdninovou destinací českých turistů.

Leishmanie napadají především makrofágy (druh bílých krvinek). Onemocnění se může projevit postižením vnitřních orgánů (viscerální forma) - jater, sleziny, způsobuje jejich zvětšení, horečku, úbytek hmotnosti, anémii při postižení kostní dřeně, může končit smrtí.

Nebo může dojít k postižení kůže a sliznic (mukokutánní forma), kdy se kromě lézí na kůží objevují vředy i na sliznicích, např.úst.


Zdroj: https://www.wikiskripta.eu/w/Leishmania#/media/Soubor:JerichoButtons.jpg


Prevence

V prevenci je třeba se chránit před poštípání hmyzem, v tomto případě flebotomy, což platí i pro psy. Nejlepší je do endemických oblastí je vůbec nevozit. Je třeba používat repelenty, a jiné hmyz odpuzující prostředky, oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, nechodit do oblastí s vysokým výskytem tohoto hmyzu (vlhké lesy).

Více informací se dočtete na stránkách Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zde


Mapa výskytu humánních a zvířecích případů leishmaniózy


Zdroj: https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/leishmaniasis-surveillance-eu.pdf


Autor:
MUDr. Hana Tkadlecová, lékařka centra Očkování a cestovní medicíny Avenier, Zlín