Respirátor je většinou jednorázová pomůcka, kterou je třeba po použití nebo po kontaminaci zlikvidovat. Pokud nedojde k potřísnění krví nebo poškození respirátoru, pohybuje se doba použitelnosti v řádu hodin, většinou vydrží osmihodinovou směnu. Respirátor lze opakovaně sundat a znovu nasadit, ale je třeba manipulovat s ním tak, aby se člověk nedotýkal přední části a nekontaminoval respirátorem povrchy. Respirátor se ovládá za tkanice či za gumičky. Respirátory nejsou určené k dezinfekci.
Rouška je většinou textilní, lze ji při správném ošetřování používat opakovaně a její ochranná funkce spočívá především v ochraně okolí nositele roušky, nikoli k ochraně samotného nositele. Je vhodné mít minimálně 2-3 roušky a ty během dne střídat, po použití je odložit do sáčku a večer všechny použité roušky naráz vyprat. Před vypráním je možné roušky postříkat dezinfekčním prostředkem s virucidním účinkem (ten je třeba nechat několik minut působit). Roušky pereme na co nejvyšší teplotu, jakou daný materiál ještě snese. Minimálně by to mělo být alespoň 65-70°C. Důležité je i použití saponátu nebo mýdla, které zvyšují účinek praní a narušují obal viru. Po vymáchání (nejlépe opět v horké vodě) necháme roušky do rána uschnout a pak přežehlíme.
Jednorázové obličejové masky z netkaného textilu velmi rychle zvlhnou a přestávají plnit svou funkci. Použitelné jsou maximálně několik desítek minut, případně do zvlhnutí, nijak se neošetřují a po sundání se ihned vyhazují do odpadkového koše.
Po jakékoli manipulaci s rouškou, maskou či respirátorem by měla následovat dezinfekce rukou, případně umytí rukou teplou vodou a mýdlem.
MUDr. Hana Tkadlecová
Centrum Očkování a cestovní medicíny Zlín