Výskyt
Onemocnění se vyskytuje endemicky v západní Africe (Sierra Leone, Libérii, Beninu, Ghaně, Mali, Guinei a Nigérii). Rizikové jsou taktéž sousední země zemí s výskytem onemocnění.
Přenos
Člověk se virem Lassa může nakazit po požití stravy infikované močí hlodavců, vdechnutím infikovaného aerosolu či prachu (např. při úklidu), přímým kontaktem s otevřenými ranami nemocných jedinců, krví, slinami a sexuálním kontaktem. Přenos je prokázaný také kontaminovanými zdravotnickými pomůckami (např. jehlami při jejich opakovaném použití).
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy jsou hlodavci – krysa Mastomys natalensis a infikovaní jedinci.
Inkubační doba
Inkubační doba je 6-21 dní.
Příznaky
U většiny infikovaných jedinců probíhá onemocnění mírně nebo zcela bezpříznakově. Mírný průběh je provázen zvýšenou teplotou, malátností, celkovou slabostí a bolestí hlavy. U části nemocných může být průběh onemocnění závažný. Dochází ke krvácení z dásní, očí nebo nosu, respiračním potížím, opakovanému zvracení, otokům obličeje, bolestem hrudníku, zad a břicha, a šoku. Onemocnění může mít také neurologické projevy jako je ztráta sluchu, třes, dezorientace, encefalitida či kóma. Hluchota se může vyskytovat jak u mírných, tak i u závažných forem onemocnění a je nejčastější komplikací horečky Lassa. Obzvláště riziková je horečka Lassa u žen ve třetím trimestru těhotenství.
Ochrana a prevence
Horečku Lassa je možné léčit pomocí antivirotik a tlumením příznaků. Důležité je se vyvarovat kontaktu s hlodavci a nekonzumovat jídla a nápoje, které mohou být kontaminované krysími výkaly.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.