Ebola v Ugandě

Aktualizováno: 16. 1. 2023

Světová zdravotnická organizace ve středu 11. ledna 2023 prohlásila poslední epidemii eboly v Ugandě za ukončenou, čímž uzavřela kapitolu o smrtelné epidemii, která trvala téměř 4 měsíce a zabila desítky lidí.
Ohnisko se rozšířilo do 9 okresů, včetně hlavního města Kampaly, což vyvolalo obavy v celém regionu východní Afriky. Podle WHO to byla nejhorší epidemie eboly v Ugandě za více než 2 desetiletí a druhá nejsmrtelnější v historii země, se 142 potvrzenými případy a 55 úmrtími a dalšími 22 úmrtími. Sedm z těch, kteří zemřeli, byli zdravotníci.
WHO považuje epidemii za ukončenou, když nejsou hlášeny žádné potvrzené nebo pravděpodobné případy po dobu 42 dnů, což je dvojnásobek inkubační doby pro infekci ebolou.

Zdroj: promedmail.org


Aktualizováno: 9. 11. 2022

Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo k 26. říjnu 2022 potvrzeno 115 případů onemocnění Ebola, včetně 32 úmrtí (smrtnost 28 %). Nakaženo bylo nejméně 11 zdravotnických pracovníků, z nichž čtyři zemřeli.

Od poslední aktualizace z 21. října 2022 bylo hlášeno 51 nových potvrzených případů a sedm nových potvrzených úmrtí. Mezi nové okresy, které tento týden nahlásily případy, patří Kampala (17) a Wakiso (2). V současnosti je touto epidemií postiženo sedm ugandských okresů: Bunyangabu, Kagadi, Kampala, Kassanda, Kyegegwa, Mubende a Wakiso.

Riziko nákazy virem Ebola pro turisty nebo obchodníky při návštěvě postižených oblastí je extrémně nízké. Přenos vyžaduje přímý kontakt s krví, sekrety, orgány, nebo jinými tělními tekutinami infikované osoby nebo zvířete.

Ebola je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se řadí mezi krvácivé (hemoragické) horečky. Momentálně patří mezi nejnebezpečnější nákazy, se kterými se lidstvo kdy setkalo, jelikož průběh nemoci je pro pacienty velice závažný a navíc způsobuje závažné epidemie, při nichž smrtnost dosahuje 50-90 %.

Autor: Mgr. Kristina Dylová
Garant obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová

Zdroj: https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/ebola-outbreak-uganda