Výskyt
Onemocnění se vyskytuje primárně v Africe a západním Pacifiku.
Přenos
Přenos viru nastává při kontaktu s krví nebo tělními tekutinami nakaženého zvířete (běžně opice nebo kaloni). Po nákaze člověka se může onemocnění šířit i mezi lidmi.
Zdroj nákazy
Zdojem nákazy jsou opice, prasata nebo kaloni a nakažené osoby.
Inkubační doba
Inkubační doba může být 2 dny až 3 týdny (obvykle 7–10 dnů).
Příznaky
Nástup onemocnění je obvykle náhlý a je charakterizován vysokými horečkami, skleslostí, svalovými bolestmi, bolestmi v kloubech, bolestmi v oblasti břicha a bolestmi hlavy. Častým příznakem je zvracení, průjem, poškození ústní části, zánět spojivek, krvácení jak vnitřní, tak vnější, obvykle nejprve skrz trávicí ústrojí (často zaměňováno s příznaky úplavice či tyfu), posléze ze všech tělesných otvorů. Postupně dochází k těžkému poškození vnitřních orgánů, zejména jater. Počet přeživších pacientů závisí na kmenu viru a na fyzické kondici pacienta. Smrt nebo postupné uzdravování nastává obvykle v rozmezí 6–10 dnů.
Ochrana a prevence
Léčba je pouze symptomatická. Prevence zahrnuje omezení šíření onemocnění z nakažených opic a prasat na člověka. Až 90 % nakažených Ebolou umírá.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci. Následné rozhodnutí o očkování patří plně do kompetence lékařů v našich centrech.