Výskyt
Onemocnění se vyskytuje v oblasti subsaharské Afriky a částech Karibiku a Oceánie (Austrálie, Nový Zéland, Mikronésie a Polynésie).
Ve vysokém riziku jsou cestovatelé při kempování, turistice a lovu zvěře v zalesněných, křovinatých nebo travnatých oblastech.
Přenos
Nákazu přenášejí klíšťata rodu Ambylomma, která jsou aktivní převážně od listopadu do dubna.
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy jsou hlodavci, dobytek i divocí kopytníci.
Inkubační doba
Inkubační doba činí obvykle 6–10 dnů.
Příznaky
Onemocnění africkou klíšťovou horečkou se projevuje chřipkovými příznaky jako je horečka, bolest hlavy a myalgie. Charakteristickým nálezem je větší počet eschar (strupů, vředů, boláků). Tyto příznaky jsou provázeny zduřením regionálních uzlin, protože exponované osoby bývají napadeny současně více klíšťaty. Zhruba u poloviny nemocných vzniká vyrážka, která je makulopapulózní nebo drobně vezikulózní. Zhruba u třetiny nemocných se na sliznici ústní dutiny vytváří drobné vřídky.
Ochrana a prevence
Při pobytu v přírodě je vhodné se chránit oděvem s dlouhými rukávy a repelenty. Pokud je to možné, vyhněte se zalesněným a křovinatým plochám s vysokou trávou a listím.
Upozornění: Veškeré výše uvedené informace jsou odborně garantované. V našich očkovacích centrech vám lékaři poskytnou odbornou konzultaci.