Loading...

Západonilská horečka: smrtelná nákaza se přibližuje českým hranicím

Lidské případy Západonilské horečky jsou čím dál blíž k českým hranicím, nově hlásí úmrtí už i Chorvatsko. 

Jen za minulý týden se nemoc v rámci EU objevila v pěti nových oblastech, ve třech v Itálii a dále v Slovinsku a v sousedním Rakousku. Nedaleké Maďarsko nahlásilo od začátku roku 2018 už téměř stovku případů nákazy. Západonilská horečka se projevuje podobně jako jiné virózy, avšak u starších nebo imunitně oslabených jedinců může být i smrtelná. Účinný lék ani vakcína zatím neexistuje.

První smrtelný případ Západonilské horečky aktuálně hlásí zdravotnické úřady v Chorvatsku. Tato původně africká virová nákaza objevená v roce 1937 v Ugandě přenášená komáry se již endemizovala od konce 90tých let na většině území USA, kde se původce dostal cestou migrujících ptáků a následně jej roznášela domácí populace ptáků a komárů.

Teď se tato potenciálně smrtelná nákaza rozšiřuje i na našem kontinentu. Poslední srpnový týden bylo v zemích EU hlášeno 300 případů nákazy u lidí, z toho 144, tedy téměř polovina v Itálii, za ní následovaly Rumunsko (61), Řecko (41), Maďarsko (38), Rakousko (8), Francie (6), Chorvatsko (1) a Slovinsko (1). Z evropských zemí mimo EU bylo podle dat ECDC (Evropského centra pro kontrolu nemocí) nejvíc případů zaznamenaných v Srbsku (54). V rámci EU se nemoc za poslední srpnový týden objevila v pěti nových oblastech, ve třech v Itálii a dále v Rakousku a Slovinsku. Poslední srpnový týden přinesl 24 úmrtí, z toho sedm v Itálii, po šesti v Rumunsku a Srbsku a pět v Řecku.

Lidské případy Západonilské horečky jsou tedy registrovány čím dál blíž k hranicím ČR, kde jsme zatím nákazu domácího původu u člověka nezaznamenali. Aktuálně je v Praze hospitalizovaný pacient s touto nemocí přivezenou z pobytu v Řecku. Dosud nejznámějším českým pacientem s těžkým průběhem Západonilské horečky je herec Pavel Nový, který se nakazil na dovolené na Kypru.

Za prvních 8 měsíců letošního roku eviduje ECDC v zemích EU celkem 710 případů nákazy u lidí, z toho nejvíc v Itálii (327), Řecku (147), Rumunsku (117) a Maďarsku (96). Z nečlenských zemí EU bylo nejvíc případů v Srbsku (213) a Izraeli (49). Z celkového počtu 63 úmrtí od ledna do konce srpna 2018 bylo nejvíc v Srbsku (21), Řecku (16), Itálii (13) a v Rumunsku (12).

Infekce virem Západonilské horečky může probíhat jako nákaza podobná jiným virózám se zvýšenou tělesnou teplotou, bolestí hlavy, končetin, vyrážkou a zvětšením mízních uzlin, ale i bez příznaků. U starších nebo imunitně oslabených osob může způsobit nebezpečný zánět mozku vedoucí k úmrtí postižené osoby.  Těžší průběh nákazy se vyznačuje svalovou slabostí, objevit se mohou křeče, zmatenost, poruchy chování a ztráta vědomí. Inkubační doba se pohybuje v intervalu 3 až 14 dní.

Proti viru Západonilské horečky neexistuje účinný lék a není k dispozici ani registrovaná vakcína. Prevence spočívá v používání repelentů a moskytiéry na noc.


Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS.
Odborný garant center Očkování a cestovní medicíny Avenier
Vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty OU v Ostravě

Další články v rubrice
V Německu se objevila subtropická klíšťata 23.08.2018

K nedávnému výskytu klíštěte Hyalomma marginatum poskytl Ostravské univerzitě rozhovor garant center Očkování a cestovní medicíny Avenier docent Maďar.

Případ žluté zimnice na Prostějovsku 06.08.2018

Poprvé v historii České republiky letos zdravotníci Nemocnice Prostějov léčili pacientku s diagnostikovanou žlutou zimnicí. 

Žralok se ani sladké vody nebojí 10.07.2018

V zahraničí se vyskytuje mnoho zvířat. Přečtěte si, na co si dát pozor.

Alkohol vám průjem na dovolené nevyléčí, říká v rozhovoru epidemiolog Rastislav Maďar 08.06.2018

Je to jeden z nejčastějších mýtů při dovolené v exotických zemí. "Sklenka alkoholu vám střevní potíže určitě nevyléčí, to by řada Čechů neměla v Egyptě problém, protože ti se této prevenci věnují opravdu hodně," říká Rastislav Maďar, specialista v oboru epidemiologie a cestovní a tropické medicíny.

Celý článek najdete na webu cestování.idnes.cz 

Česká republika má stále nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy v Evropě. Na očkování ještě není pozdě. 21.05.2018

V loňském roce byla tato nemoc diagnostikována u 687 osob.