Loading...

Západonilská horečka: smrtelná nákaza se přibližuje českým hranicím

Lidské případy Západonilské horečky jsou čím dál blíž k českým hranicím, nově hlásí úmrtí už i Chorvatsko. 

Jen za minulý týden se nemoc v rámci EU objevila v pěti nových oblastech, ve třech v Itálii a dále v Slovinsku a v sousedním Rakousku. Nedaleké Maďarsko nahlásilo od začátku roku 2018 už téměř stovku případů nákazy. Západonilská horečka se projevuje podobně jako jiné virózy, avšak u starších nebo imunitně oslabených jedinců může být i smrtelná. Účinný lék ani vakcína zatím neexistuje.

První smrtelný případ Západonilské horečky aktuálně hlásí zdravotnické úřady v Chorvatsku. Tato původně africká virová nákaza objevená v roce 1937 v Ugandě přenášená komáry se již endemizovala od konce 90tých let na většině území USA, kde se původce dostal cestou migrujících ptáků a následně jej roznášela domácí populace ptáků a komárů.

Teď se tato potenciálně smrtelná nákaza rozšiřuje i na našem kontinentu. Poslední srpnový týden bylo v zemích EU hlášeno 300 případů nákazy u lidí, z toho 144, tedy téměř polovina v Itálii, za ní následovaly Rumunsko (61), Řecko (41), Maďarsko (38), Rakousko (8), Francie (6), Chorvatsko (1) a Slovinsko (1). Z evropských zemí mimo EU bylo podle dat ECDC (Evropského centra pro kontrolu nemocí) nejvíc případů zaznamenaných v Srbsku (54). V rámci EU se nemoc za poslední srpnový týden objevila v pěti nových oblastech, ve třech v Itálii a dále v Rakousku a Slovinsku. Poslední srpnový týden přinesl 24 úmrtí, z toho sedm v Itálii, po šesti v Rumunsku a Srbsku a pět v Řecku.

Lidské případy Západonilské horečky jsou tedy registrovány čím dál blíž k hranicím ČR, kde jsme zatím nákazu domácího původu u člověka nezaznamenali. Aktuálně je v Praze hospitalizovaný pacient s touto nemocí přivezenou z pobytu v Řecku. Dosud nejznámějším českým pacientem s těžkým průběhem Západonilské horečky je herec Pavel Nový, který se nakazil na dovolené na Kypru.

Za prvních 8 měsíců letošního roku eviduje ECDC v zemích EU celkem 710 případů nákazy u lidí, z toho nejvíc v Itálii (327), Řecku (147), Rumunsku (117) a Maďarsku (96). Z nečlenských zemí EU bylo nejvíc případů v Srbsku (213) a Izraeli (49). Z celkového počtu 63 úmrtí od ledna do konce srpna 2018 bylo nejvíc v Srbsku (21), Řecku (16), Itálii (13) a v Rumunsku (12).

Infekce virem Západonilské horečky může probíhat jako nákaza podobná jiným virózám se zvýšenou tělesnou teplotou, bolestí hlavy, končetin, vyrážkou a zvětšením mízních uzlin, ale i bez příznaků. U starších nebo imunitně oslabených osob může způsobit nebezpečný zánět mozku vedoucí k úmrtí postižené osoby.  Těžší průběh nákazy se vyznačuje svalovou slabostí, objevit se mohou křeče, zmatenost, poruchy chování a ztráta vědomí. Inkubační doba se pohybuje v intervalu 3 až 14 dní.

Proti viru Západonilské horečky neexistuje účinný lék a není k dispozici ani registrovaná vakcína. Prevence spočívá v používání repelentů a moskytiéry na noc.


Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS.
Odborný garant center Očkování a cestovní medicíny Avenier
Vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty OU v Ostravě

Další články v rubrice
Pozvánka: festival Kolem Světa 20.02.2019

Přijďte na festival Kolem Světa a procestujte celý svět během jediného víkendu

WHO - nový seznam zdravotních rizik 21.01.2019

Lidstvo během své historie čelilo řadě zdravotních hrozeb. Seznam těch, kterým čelíme v současnosti, vydala před pár dny Světová zdravotnická organizace. 

Encefalitidou se za 11 měsíců nakazilo víc Čechů než loni za rok 21.12.2018

Klíšťovou encefalitidou se letos za jedenáct měsíců nakazilo 690 lidí, což je o tři více než loni za celý rok. Počet nemocných je podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nejvyšší od roku 2006. 

Festival Kolem světa 26.11.2018

I letos jsme se účastnili cestovatelského festivalu Kolem světa.

Pozvánka festival Ozvěny 14.11.2018

Zveme vás na cestovatelsko-hudební festival OZVĚNY, který se bude konat už tento týden v Ostravě.