Loading...

Poradna

Máte dotaz k očkování? Zajímají Vás podrobnosti k cestovní medicíně? Zeptejte se nás!

Níže uvedené dotazy a odpovědi jsou výběrem těch nejzajímavějších, které mohou pomoci i ostatním. Všem tazatelům odpovídáme přímo e-mailem.

Pravidla poradny pro uživatele

Položit dotaz
Otázka ze dne 13.08.2018

Dobrý den,prosím o radu. Mám nového přítele s před 2 roky prodělal žloutenku typu B, chci se zeptat zda mi pomůže očkování kdybych náhodou byla nakažena a do jaké doby se můžu naočkovat, aby mě to ochránilo a nebo neublížilo. Kontrolní vyšetření měl v pořádku, chtěla bych se očkovat jen pro jistotu.

Dobrý den, očkování zabrání Vaší nákaze v budoucnu. Nemá však terapeutický efekt a případnou minulou infekci nevyléčí. 
Bylo by dobré, abyste testy absolvovala i Vy a pokud se znaky nákazy nenajdou, očkujte se co nejdříve.  
S pozdravem  
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS.

Otázka ze dne 13.08.2018

Dobrý den, jsem na začátku svého 2. těhotenství (4,5 týdne) a měla bych jet pracovně v září, nebo říjnu na pár dní do Keni (Nairobi). Jaká jsou případná rizika a doporučili byste tuto cestu v těhotenství? První těhotenství bylo bezproblémove. Děkuji za odpoveď.

Dobrý den, druhý trimestr je sice v rámci gravidity nejbezpečnějším obdobím a Nairobi není zdravotně nejrizikovější destinací, obecně však těhotné ženy v subsaharské Africe nevidíme moc rádi kvůli různým zdravotním rizikům. Záleží i od toho, jaké očkování máte z minulosti - virové hepatitidy A,B, břišní tyfus, meningitidu?
S pozdravem 
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS.

Otázka ze dne 19.07.2018
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na očkování vakcínou Gardasil 9. Je mi 22 let a během čtvrt roku u mě došlo k těžkým změnám na čípku, kdy musím podstoupit kompletní konizaci a navíc plastiku čípku. Lékař mi doporučil očkování, aby se zdravotní komplikace neopakovali. Je možné požádat pojišťovnu VZP o nějaký příspěvek, když je to v rámci léčby a nejen prevence? Jsou výsledky po očkování příznivé? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, očkování proti papilomavirům Vás může chránit před opakovanými infekcemi papilomaviry, na stávající zdravotní situaci nemůže mít vliv. Očkování Vám určitě doporučuji. Většina zdravotních pojišťoven poskytuje jednorázové roční příspěvky na očkování, které ale pokryjí jen částečně náklady s očkováním spojené.
S pozdravem  
MUDr. Hana Ševčíková
Otázka ze dne 19.07.2018

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, zda nechat syna 15 let očkovat na meningokoka. Přechází na střední školu a začne komunikovat s jiným druhem populace než tomu je na základních školách. Fyzicky zdatný, alergická reakce na roztoče. Zda je případně vakcína natolik bezpečná a prověřená, že nemohou být v budoucnu dopady na zdraví či nejsou prokázány vedlejší účinky. Děkuji.
Dobrý den, očkování proti meningokokovým nákazám určitě doporučuji, tato onemocnění jsou velmi rychlá, agresivní a obtížně se včas diagnostikují. Ve věku, který uvádíte, jsou statisticky častější. Vakcíny patří mezi tzv. neživé, dobře se snášejí a jsou velmi efektivní. Vakcína proti meningokokům skupiny B může mít o něco delší lokální bolestivost, na tyto okolnosti Vás upozorní očkujícíc lékař.
S pozdravem  
MUDr. Hana Ševčíková

Otázka ze dne 29.05.2018

Dobrý den, syn (4 roky) přišel před 3 dny ve školce do kontaktu s dětmi, co dostaly neštovice. Máme doma 4 měsíčního kojence, u kterého se obavám, ze je posléze chytne také. Pomohlo by staršího syna nechat rychle naockovat? Chápu, ze pokud je již v inkubační době, tak ho vakcinace zcela neochrání, ale znamenalo by to alespoň lehčí průběh nemoci? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, doporučuji syna co nejdříve očkovat. Očkování lze však provést do 72 hodin od kontaktu s nemocným.
S pozdravem  
MUDr. Ilona Kochová

1  2  3  4  Další » 
Zeptejte se našich odborníků
Své otázky prosím pokládejte až po prostudování našich webových stránek, které přinášejí srozumitelné informace o jednotlivých nemocech, vakcínách, jejich ceně a další aktuality. Zasílání dotazů na informace, které lze na našem webu lehce dohledat zbytečně zahlcuje naše lékaře, čímž se prodlužuje čas odpovědí. Upozorňujeme, že tato poradna není určená pro pravidelné očkování dětské populace, které se provádí v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost.
* Označuje povinný údaj