K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies
Stále víc Čechů tráví zimní dovolenou v exotických oblastech Asie a stále více si jich přiváží nějakou infekci.
Letos byl u českých cestovatelů například zaznamenán vzestup případů malárie. Maďar varoval před podceněním rizik. "Nedostatek informací o místě pobytu a lhostejný přístup ke zdravotním rizikům se mohou stát cestovateli osudným," řekl prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent Rastislav Maďar.
Ze studie očkovacích center vyplynulo, že výskyt zdravotních problémů u cestovatelů je v cizině poměrně častý. Nejrizikovější jsou individuální cesty s improvizovaným stravováním v pouličních restauracích a poznávací formy zájezdu, kdy cestovatel často mění ubytování i stravování.
K nákaze dojde obvykle v prvních dnech po příjezdu, proto by cestovatelé měli zpočátku být opatrnější a zkoušet místní specialisty až časem. Pokud budou mít potíže, objeví se až po návratu domů.
Očkování proti vzteklině
"Základem prevence je očkování, pro Asii je bez výjimky nutná vakcinace proti virové hepatitidě A a B. Mimo Japonsko, Jižní Koreu a Singapur pak také proti břišnímu tyfu," doporučil Maďar. Při plánovaném pobytu v přírodě je podle něj vhodné očkování také proti vzteklině.
"Očkování by nemělo být nadstandardem, ale samozřejmostí," zdůraznil odborník. K přesnému posouzení musí znát očkující lékař zdravotní stav cestovatele, jeho předchozí očkování, přesné místo pobytu v cizině, způsob stravování, plánované výlety, délku a charakter pobytu. Specialista pak doporučí a předepíše antimalarika, poradí probiotika pro prevenci průjmu, rehydratační roztoky a repelenty.
Poznávací zájezdy
Ze studie očkovacích center vyplynulo, že zdravotní problémy mělo 39 % cestovatelů, v 70 % trávicí, častěji na začátku pobytu. Až 61 % lidí s obtížemi bylo na poznávacím zájezdu.
Nejvíc zdravotních obtíží měli lidé v Indii (16 procent), Nepálu (11 procent), v Peru a Thajsku (po osmi procentech). Z žen s potížemi 66 procent trpělo průjmem, z mužů s potížemi mělo průjem 73 procent. V pořadí četnosti u žen byly průjem, zvracení, vyrážka, horečka a úraz, u mužů průjem, zvracení, vyrážka, horečka, zimnice a úraz.
Zdroj: zpravy.tiscali.cz
Datum: 1. ledna 2013
Další články v rubrice
V současné době v našich centrech neprobíhá očkování proti covidu-19 a nelze si rezervovat termín, ani vakcínu.
V rámci naší služby vyšetření protilátek z krve na různá onemocnění, zařazujeme vyšetření i proti viru SARS – CoV-2. Není součástí plošného testování zdarma.
Respirační nákazy jsou nejčastější onemocnění, které se vyskytují nejen v České republice, ale i ve světě.
Proočkovanost proti zášrtu klesá. Odmítání očkování je jednou z největších hrozeb lidstva, varuje Světová zdravotnická organizace.
Přestože je letní sezóna u konce, stále trvá nebezpečí onemocnění klíšťovou encefalitidou.