Akce TEĎ NEBO KLÍŠTĚ se těšila zájmu lidí

Osvětová akce na podporu očkování proti klíšťové encefalitidě bořila zakořeněné mýty.

Cílem kampaně bylo podpořit prevenci klíšťové encefalitidy a zdůraznit důležitost očkování, které spolehlivě chrání, je dostupné po celý rok a nezabere mnoho času. Denně stan navštívilo vice než 200 lidí a vice než jedna třetina z nich využila i individuální konzultaci s lékařem či sestrou ze sítě center Avenier. Celkem 2500 návštěvníků stanů ocenilo komplexní rady jak se bránit onemocněním přenášeným klíšťaty včetně praktických ukázek účinných způsobů vytažení klíštěte, vhodných oděvů, repelentů a možnosti očkování.

"Nevnímáme tuto kampaň pouze jako formu osvětové činnosti vedoucí k upření pozornosti veřejnosti na důležitost prevence proti klíštové encefalitidě, ale současně i jako zdroj cenných informací o postojích praktických lékařů, jejichž obrazem se my, jejich pacienti, stáváme," uvádí za organizátory Petr Foukal, předseda představenstva společnosti Avenier a.s.

Jedním z klíčových zjištění získaných v průběhu celé preventivně osvětové akce je skutečnost, že přestože bylo zaregistováno překvapivě mnoho návštěvníků, kteří byli pozitivně nakloněni očkování proti klíšťové encefalitidě, očkováni doposud nebyli. Důvodem bylo nedoporučení očkování ze strany jejich praktického lékaře. Bohužel i někteří praktičtí lékaři podléhají zakořeněným mýtům a argumentují nespávnými tvrzeními jako je napříiklad:

  1. V pokročilé sezóně aktivit klíšťat už není možné očkování proti klíšťové encefalitidě podstoupit.
  2. Praktičtí lékaři pro děti a dorost zase často svým pacientům očkování nedoporučí a argumentují, že děti do pěti let očkování zbytečně zatěžuje a není třeba, protože onemocnění probíhá u dětí vždy lehce.
  3. Díky nemoci budou mít doživotně protilátky.

Všechna tři tvrzení jsou nepravdivá.

Nejrozšířenější mýtus, který vyvracíme, je představa, že se nedá očkovat v létě. Dnes už to vůbec není pravda, člověk se může klidně nechat očkovat i nyní. Už po první dávce se začnou tvořit protilátky, sice dotyčného úplně nechrání, člověk tedy může onemocnět, ale klinický obraz bývá mírnější. Zdaleka tolik nehrozí ochrnutí či postižení centrální nervové soustavy. A po druhé dávce, která se ve zrychleném schématu dává za čtrnáct dní, už jsou v těle dostatečné protilátky," vysvětluje lékařka z center Očkování a cestovní medicíny Silvana Jakubalová.

S ohledem na tato zjištění bude společnost Avenier i nadále pokračovat v podpoře očkování nejen osvětou veřejnosti, ale i podporou zaměřenou zejména na praktické lékaře. Cílem je poskytnout dostatečnou informační a logistickou platformu pro očkování v průběhu celého roku prostřednictvím návodu a odborných argumentů pro využití zrychleného očkovacího schematu, které je optimální pro očkování teplých měsících, kdy je aktivita klíšťat nejvyšší.

Praktickým lékařům pak bude i nadále k dipozici bezplatný odborný informační servis garantovaný odborníky ze sítě center Očkovaní a cestovní medicíny Avenier, a to na webových stránkách www.distribucevakcin.cz či na bezplatném tel. čísle 800 11 22 33.

Využít příspěvky zdravotních pojišťoven na očkování lze právě teď

Očkovat proti klíšťové encefalitidě lze děti od 1 roku věku i dospělé během všech sezón, a to buď u praktického lékaře, nebo v očkovacích centrech. Cena za jednu dávku vakcíny se pohybuje kolem 800 Kč. Na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají všechny zdravotní pojišťovny, aktualizované informace o konkrétní výši a podmínkách příspěvků lze najít na www.programypojistoven.cz či na www.pozorkliste.cz.

Jitka Novotná, J&N PUBLICITY