Filtry

Černý kašel: Očkování v těhotenství

Prosím o informaci, kdy lze naočkovat BOOSTRIX (proti černému kašli, tetanu a záškrtu) těhotné ženě?
Boostrix je možné očkovat mezi 28. až 36. týdnem těhotenství.

MUDr. Ilona Kochová

Černý kašel: Plánované těhotenství a očkování

Plánujeme potomka a bylo mi doporučeno nechat se očkovat proti černému kašli. Doporučujete to také? Praktický lékař mi řekl, že černý kašel se očkuje pouze v kombinaci s dalšími látkami. Mluvil o vakcíně Boostrix Polio. Já byla ale v roce 2017 očkována proti tetanu. Nevadí to?
Dobrý den, doporučuji očkovat trojvakcínu proti tetanu, záškrtu a černému kašli. Nejvyšší efekt má vakcína podaná v 28. až 36. týdnu těhotenství (vakcína Boostrix nebo Adacel).
Očkování proti tetanu v r. 2017 nevadí.

MUDr. Ilona Kochová

Černý kašel: Přeočkování v těhotenství

V listopadu mám termín porodu a následně v únoru mi uplyne 10 let od očkování Boostrixem. Chci se zeptat, jestli se mám nechat přeočkovat standardně až po 10 letech, nebo je očkování ve třetím trimestru pro dítě tak výhodné, že se mám nechat přeočkovat o něco dříve?
Dobrý den, určitě doporučuji očkování ve 3. trimestru, dítě bude mít díky tomu protilátky v maximální možné míře pro první měsíce života.

MUDr. Hana Ševčíková

Černý kašel: Po očkování proti tetanu

Před rokem jsem byl u lékaře očkován proti tetanu. Rád bych se nechal očkovat proti černému kašli, ale to je možné prý jen v kombinaci s tetanem. Nevznikne nějaký problém s přeočkováním tetanu? 
Váš dotaz je velmi logický, uvedený rozestup je však dostatečný. Očkovat se po roce od tetanu trojvakcínou dtap obsahující i černý kašel můžete.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS.

Černý kašel: Přeočkování při kojení

Mám dotaz ohledně očkování proti černému kašli. V dětství jsem byla očkována proti černému kašli a nyní mám 2 měsíční miminko, které ještě nebylo očkováno. Kdybych se nyní nechala přeočkovat proti černému kašli, tak jestli kojením předám protilátky svému miminku?
Ideální je, pokud jsou rodiče kojenců očkováni proti černému kašli, rodiče totiž bývají nejčastějším zdrojem nákazy pro své dítě, které ještě nemá protilátky. Tím, že se dáte naočkovat, je menší pravděpodobnost, že onemocníte Vy a onemocnění od Vás dostane Vaše dítě.
MUDr. Ilona Kochová

Černý kašel: Očkování rodiče a kojence

Mám dvouměsíční dceru. Ve třech měsících (přesně za měsíc) bude dcera očkována kombinovanou vakcínou i proti černému kašli. Sama proti němu očkována nejsem. Má smysl, abych se já nechala nyní očkovat (aby byla dcera chráněna skrze předání protilátek kojením)? Vyhýbáme se uzavřeným prostorům jako jsou obchodní domy, apod. Jezdíme na víkendy k prarodičům, chodíme ven na procházky.
Je ideální, pokud jsou rodiče kojenců očkováni proti černému kašli, rodiče totiž bývají nejčastějším zdrojem nákazy pro své dítě, které ještě nemá protilátky. Protilátky se dítěti předají nejlépe transplacentárně během gravidity, ale pouze v případě, že je maminka dítěte sama má. To v případě maminek ve věku 25 let a výše nemusí být vždy. Dítě získá ochranu proti černému kašli až 14 dnů po podání 2. dávky vakcíny, kterou plánujete. Doporučuji naočkovat se co nejdříve a to nejen Vy, jako maminka, ale i otec, případně prarodiče, pokud se často navštěvujete nebo bydlíte ve společné domácnosti. Vzhledem k tomu, že jste v dětství byli proti černému kašli očkováni, protilátky se vytvoří velmi brzy po očkování.

MUDr. Hana Ševčíková